Poštovani doktore, nadam se da ce te mi ubryo odgovoriti, naime radi se o   mom ocu kome je na MR-u data sl.dijagnoza:Umerene degerativne promene na   rubovima prsljenskih tela, suzen i.v.prostor L2-L3 sa znakom rupture   analus   fibrosus-a dorzalno.Spinalni kanal je urednog promera i kontura. U   spinalnom   kanalu u nivou i.v. prostora L2-L3 u desnom recesus postoji formacija   signala diska koja vrsi kompresiju duralne kese i nervnog korena desno.   Zanima me vase misljenje da li je potrebna operacija i da li je neizbezna?   Da li je moguce da je usled neadekvatnog masiranja tj.kiropraktike doslo   do   izliva? Hvala vam

    Odgovoreno: 31. 10. 2007.
    • Postovana,  posli smo obrnutim redosledom, tj. napisali ste mi sprovedenu dijagnostiku  bez tegoba vaseg oca, od kada traju i kada je usledilo pomenuto masiranje  (da li su se tegobe intenzivirale masazom i da li je MRI kicme uradjena  nakon masaze ili pre nje). Nema nikakvog izliva prema opisu. Na nivou L2-3  doslo je do prskanja prstena oko diska i pritiska diska na duralnu kesu i  korene desno (verovatno ima izrazenije tegobe kroz desnu nogu). U principu  ako su tegobe podnosljive i reaguju na analgetsku terapiju (niste napisali  da li je primao terapiju i koju ako je primao) nije potrebna operacija.  Potrebno je uraditi EMNG nogu da se vidi da li postoji denervacija a uslov  za snimanje je da prodju tri nedelje od pocetka bolova. Nakon toga se javite  sa opisom snimka i detaljnim opisom tegoba. U obzir dolazi i fizikalna  terapija u banjskim uslovima zavisno od vaseg mesta prebivalista (preporuka  je Ribarska Banja). Javite se sa nalazom!