Molim Vas da mi protumačite sledeći nalaz CT-a: Endokranijalno se vide znaci sveže hemoragije, neo procesa ni ekstacerebralnih kolekcija. Lakunarne ishemije u nc.lentiformisu obostrano, bitalamično, u coroni radiati i c.semiovale. Bazalnecisterne, subarahnoidni prostor i komore bez pat. sadržaja. Početne involutivne promene. Zaključak: multiinfarcti cerebri lacunaris.
    Ono što mene zanima je koliko je ovo ozbiljan nalaz, jer smo dobijali vrlo različita objašnjenja, od multiplih šlogova, do normalnog nalaza za ženu od 50 god. Od simptoma je jedini prisutna vrtoglavica. Zahvaljujem se

    Odgovoreno: 13. 11. 2008.
    • Poštovana,
      verovatno ste ispustili reč "ne" da se ne vide znaci sveže hemoragije. Radi se prema daljem opisu (snimak nisam video) o više manjih šlogića. Nije "opasan" nalaz, ali ga treba ispitati da ne bi bilo ozbiljnije. Treba u sklopu dalje dijagnostike uraditi dopler krvnih sudova vrata, kardiološki pregled, laboratoriju sa krvnom slikom po mogućstvu i skrining koagulacije. Javite se sa nalazima.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #14932

    • Endokranijalno ne vide se sigurni znaci akutne ishemije, hemoragije, neoplastičnog procesa i patoloških ekstracerebralnh kolekcija. Ddg manja arahnoidalna cista temporobazalno anteriorno levo. Nema pomeranja mediosagitalne linije.

    • Postovani, molim vas da mi protumacite sledece: insularno desno sa zahvatanjem kapsule eksterne bazalnih gaglija, talamusa i korone radijate sekvela ranijeg mozdanog udara. Endokranijalno ne vide se unaci ihemoragije, neoplasticnog procesa i patoloskih ekstracerebralnih tecnih kolekcija. Redukovane promene na mozgu u skladu sa godinama. Komorni sistem je pravilno polozen, asimetrican na racun dilatiralne desne bocne komore, siri u sklopu inovolutivnih promena. U bazalnim cisternama, subarahnoidalnom prostoru i komornom sistemu ne vidi se patoloski sadrzaj. Aterosklerotski izmenjeni krvi sudovi na bazi mozga. Kalcifikacije u bazalnim ganglijama. Na prikazanim kostanim strukturama baze i krova i lobanje ne vide se patoloske promene. I poslednje pitanje, da li postoji mogucnost da je i tumor u pitanju jer se nezna razlog zbog cega je doslo do mozdanog udara. Nije visok krvni pritisak niti tromb. Unapred se izvinjavam na opsirnosti. S postovanjem