Poštovani doktore,
    dobila sam upalu očnog živca sredinom marta ove godine. Lečila sam se kortikosteroidima mesec dana, lemod soda i pronizon. Stanje se poboljšalo, ali je dva dana nakon prestanka uzimanja terapije stanje postalo skroz loše. Opet ništa nisam videla na levo oko. Doktori su bili zabrinuti i odmah me poslali na MR. Nastavila sam sa još jednom terapijom lemod sode i deksazona. MR je pokazao oštećenje na mozgu i kičmenoj moždini. Oštećenje bele mase i dijagnoza je diseminovano demijelinizaciono oboljenje centralnog nervnog sistema. Sumnjali su na MS, pa sam hospitalizovana na VMA u junu. Radila sam sve moguće analize (vep, eeg,...). Likvor je bio u granicama normale, mada je doktor malo potencirao da je to možda zbog upotrebe kortikosteroida. Nakon mesec dana stigli su rezultati krvi i pronašli su boreliju (26 gb? valjda). Tada su me slali na western blot na boreliu i za jedan gen je bilo negativno, a drugi je na granici (plus minus). Tada su posumnjali na lajmsku bolest, pa sad traže ponovnu analizu western blot-a. Sve vreme sam na vitaminskoj terapiji (b12 1000mg, vitamin c 500 mg, oligogal se). Vid mi se još nije povratio skroz, a sada imam čudne simptone vezane za noge (dve nedelje su mi skroz utrnule i nemam dobre reflekse kad ih odižem (stopala)). Sem toga se dobro osećam. Doktor opet hoće da me hospitalizuje da bih uradila ponovo sve analize, jer još nemam konačnu dijagnozu. Za sada mi piše DDO CNS i Neuritis retrobulbaris.
    Zanima me Vaše mišljenje.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 03. 11. 2008.
    • Postovana, moram da vam priznam da imate interesantne tegobe. Interesantne za lekare i izazivaju, provociraju na dalji trud. Slicno mislim kao i kolege. Voleo bih da mi ako mozete, kako dijagnostika napreduje, saljete nalaze i obavestavate o toku bolesti. Jedna je od te dve bolesti, verovatnija borelioza - lajmska bolest. Da li se secate ujeda krpelja, ako ga je bilo? Pozdrav