Pocituvani,
    Jasm sum od makedonija imam 25godini sakam da vi postavam nekolku prasajna se nadevam deka ke mi odgovorite. Veke nekolku godini imam modrici po nozete koi se pojavija sami od sebe vo pocetikot se pojavija samo na stapaloto a podocna mi se prosirija i nagore do kolenata modricite stojat non stop ne isceznuvaat ni na toplo, pred okolu 1god pocnaja da mi se pojavuvaat na racete samo na dlankite togas bev hospitalizirana vo klinikata za Reumatologija vo Skopje i mi bea napraveni slednive ispituvajna: SE=17; Hgb=134g/L; Er=4,5; Hct=0,38; Le=7,0; Tr=308, ALP=69U/L; AST=14U/LALT=19U/L; CPK=52U/L; LDH=256U/L; glikemija=4.3mmol/L; urea=5,1mmol/L; kreatinin=58mikromol/L; Ac.uricum=181; Vk.proteini=75g/L, Albumini=45g/L, Globulini=30g/L; IgA=2,72g/L; IgG=11,57g/L; IgM=1,95g/L; C3=0,60g/L; C4=0,55g/L; Cik=0,04 krioglobulini=neg.; urina=pH=5,0 sediment 8-10 Le;epitelni kl-dosta;ANA=neg;anti-DNA=neg;anto-DNP=neg;anti-SS-A=neg;anti-SS-B-neg;Kapilaroskopski naod ureden po broj i morfologija dvostrano. Na klinikata bev primrimenea so cetvoren rejno sindrom i livedo retikularis na potkolenicite. Mi bese postavena terapija so kalcium antagonist. Primav tab.Nifedipin R 1*1 ova terapija ja primav i 2 meseci otkako bev ispisana od bolnicata megutoa jas imam nizok krven pritisok i tab Nifedipin R primav 2*1/2.Bev ispisana so Dg: Sy Raynaud I 730. Posle prvata kontrola mi bese napravena biopsija megutoa naodot bese ureden.Sakam da slusnam vase mislejne i da mi kazete koja terapija da ja primam zato sto od tab Nifedipin R nema nikakvo podobruvajne.
    Vi Blagodaram!

    Odgovoreno: 31. 10. 2008.

Komentari na pitanje: #13992

    • Jasmina Petrovic Zivkovic 30. 12. 2011.

      I mam sindroma raynaud -173. O keratoconjunctivitis/h16. 2 pre 1 dana imala sam prekid trudnoce u 5 mesecu zbog anomalije. Uz dijagnostikovana je spina bifida prosirenje komora mozga. Da li je uzorak bolesti koje imam dovela do toga posle 1 god stanje mi se pogorsalo. Poz. Jasmina

    • Ja imam vec dve godine isti problem. Reumatolog mi je rekao da je upitanju livedo retikularis jako sam uplasena i trenutno radim analize jer mi te fleke na nogama ne prolaze. Zanima me da li je vama posle te terapije bolje i da li vam prolaze te fleke na nogama jer i kod mene su pocele da se sire. Hvala