1. Diferencijalna dijagnoza demijelinizacionih plakova

    Pitanje broj: #143122

    Moja sestra ima 21 godinu i česte glavobolje. Doktori su je uputili nakon nekih pretraga na eeg i magnetnu rezonancu. Eeg je uredan. A nakon što je neurolog u Sanskom mostu očitao nalaz, uputio nas je na daljnje pretrage u Sarajevo. Rekli su da je to neko oboljenje mozga koje izaziva odumiranje koje dalje izaziva nestanak membrane između zidova. To oboljenje prema njihovom mišljenju može izazvati nepokretnost, a ona je jako mlada. Pa želim Vas pitati za mišljenje o ovom nalazu. Nalaz glasi: mri neurokranijuma, 1, 5 t-standardne sekvence: ax. T1se, t2se, flair, sag. T2se: intenzitet signala moždane substance infrateritorijalno je u granici normale, iv moždana komora medioponirana, primjereno kalibrirana, odgovarajućeg intenziteta signala. Kranicervikalni prijelaz i područje pcu bez značajnih patomorfoloških lezija. Supratentorijalno obostrano fronto-parijetalno supraventrikularno subkortikalno se vidi nekoliko manjih linearnih zona hipersignala na t2 i flair sekvenci (do dvije lijevo i tri-cetiri desno) . U splenium corpus calosum desno se izdvaja ovalna zona hipersignala na t2 i flair sekvenci. Iii i lateralne moždane komore urednog smještaja, forme i širine. Sulkusi na konveksitetu primjereno duboki. Paranasalni sinusi jasne konture, u alveolarnom recesusu lijevo manja plusferična zona hipo/hiper signala na t1/t2- manja mukokela. Zaključak: nalaz ukazuje na opisivane zone izmjenjenog signala obostrano frontoparijetalno u bijeloj moždanoj substanci i splenium corpus calosum koje ddg mogu odgovarati plakovima demijelinizacije u sklopu multiple skleroze, migrenoznim plakovima, mikroishemijskim sekvelama. Dalja neurološka obrada.

    Odgovoreno: 31. 12. 2015.
    • Poštovana,
      Sam nalaz magnetne rezonance se ne može uvek tumačiti izolovano od kliničke slike i neurološkog nalaza. Diferencijalno dijagnostički i u samom opisu magnetne rezonance je navedeno nekoliko stanja koja zahtevaju dalju kliničku obradu, koja je, pretpostavljam, i sprovedena u bolnici u kojoj ste bili. Savetujem Vam da se javite Vašem neurologu - na osnovu uvida u kompletno ispitivanje i neurološki nalaz, lekar će vam pružiti daleko preciznije i korisnije informacije.