1. Nalazi EEG-a i MR dečaka

    Pitanje broj: #133323

    Postovani,
    molim vas ako možete da mi objasnite šta znače ovi nalazi EEG-a i MR dečaka koji ima 6 godina i 9 meseci. Hvala unapred.
    EEG: eeg u spontanom spavanju zapis opterećen brojnim, artefaktima, beleži umereno nestabilnu osnovnu aktivnost mešovitih frekvencija od 3-5/s na koju se anteriorno superponuje niskovoltirani beta ritam. Tokom pregleda obostrano iznad fronto-centralnih regiona ispisuju se pojedinačno i u manjim grupama srednje do visokovoltirani zaoštreni i zastrmljeni talasi, uz ređe interponovane strme talase, bez značajnije lateralizacije aktivnosti koji se u par mahova kratkotrajno nepotpuno bilateralno grupišu. Tokom I faze NREM spavanja beleže se simetrični verteksni oštri talasi. Tokom II faze nrem spavanja ispisuju se visokovoltirani k-kompleksi i retka vretena spavanja, bez asimetrije aktivnosti. Bileteralne nespecifične promene frontalno-centralno. Nisu uočene značajne fokalne promene. Fazni fenomeni spavanja se parcijalno prikazuju.
    MR pregled endokranijuma 12.11.2012. Urađena je t1w sagitalna, t2w/flair/dw1/t1w transverzalna i t2w koronalna tomografija endokranijuma. Sagitalni tomogrami su suboptimalnog kvaliteta zbog prisustva kinetičkih artefekata. Frontalno su prisutni znaci kortikalne hipoplazije blažeg stepena. Infratentorijalno, uočava se proširenje velike cisterne-megacysterna magna. Endokranijalno nema vidljivih drugih izmena u morfologiji i intenzitetu signala. Komorni sistem je pravilan, normalnog volumena, fiziološki minimalno asimetričan. Diferencijacija bele i sive je jasna. Nema pomeranja mediosagitalne linije. U ps uglovima i unutrašnjim slušnim kanalima ne zapažaju se organske patološke promene. Foramen magnum je slobodan.
    Zaključak: kortikalna hipoplazija frontalno, megacysterna magna.