Imam 50 godine pre 2 godina poceo sam da osecam bol u lezima, pre 1 godina bol je postao nepodnosliv i ja sam se potpuno savio i nisam mogao da se ispravim da stanem na noge. Pomogao mi je jedam fizeoterapeut i ispravio me je na nogama. Isao sam na fizeotapiju i banja, ali bol je bila jos veca. Od kicme bol se spustila do butine i do stapala. Nikakve inekcije analgetici (ambene, ketonal, analgin, tramadol, apaurin) nisu pomogle. Napravio sam mri i rezultati su ovi: promenjen signal na i. V diskove na nivou l2-3 i l4-5, kao rezultat njihove degeneracije i dehidratacije. Na nivou l2-3 i l3-4 vidi se otok na iv diskove. Na nivou l4-5 vidi se mala dorzocentralna diskos hernija sa kompresiom duralnog saka. Koskene strukture ne pokazaju promene signala. Vise se bol nemoze izdrzati boli me i kad hodam i kad sedim, nocu spavam samo sa sedativima. Sta da radim? Dali sam za operaciju il za neku drugu terapiju? Dali e operacija opasna i rizicna, i dali i posle operaciju moze bolest da se pojavi ponovo.

    Odgovoreno: 18. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Kire. Radiloski nalaz mr snimka koji ste prepisali i preveli ne gvori za znacajnije kompresivne efekte discus hernija. Ipak ponekad velicina diska na mru ili ctu nije presudna u odluci o vrsti lecenja bolesnika. I manji diskovi postavljeni na dosredjenim lokacijam mogu davati jake tegobe. Ja bih licno odluku o operaciji mogao doneti posto vas klinicki pregeldam, i licno pogledam slike sa mra. Operacija nosi odredjene rizike, koji obicno nisu skopcani sa trajnijim posledicama, a procenat uspesnosti, je grubo govoreci od 80 do 85% . Bolest se moze javiti ponovo i posle operacije.