Postovani, imam 41 godinu. Do pre godinu ipo dana sam bila u odlicnoj zdravstvenoj formi, trenirala sam aerobik 2-3 puta nedeljno. U oktobru mesecu 2008 godine posle jednog treninga dobila sam jake bolove u donjem delu ledja uz prisutnu ukocenost. Mesec dana sam bila na bolovanju, nakon toga imala preko 40 fizikalnih terapija, magnet, uz, diodinamicne i interferentne struje, banja koviljaca. . U decembru mesecu 2008 radjena mi je magnetna-nalaz bulging diskopatija l-5-s1 diska sa iritacijom oba l5 radiksa intraforaminalno, nesignifikantno anularno bubrenje l4-5 i l2-3 diska, nema znakova klizanja korpusa niti infliltrativnih lezija aksijalnog skeleta. Spinalni kanal bez stenoze. Kako sam u medjuvremenu bila na moru koje mi je zbog plivanja i suncanja izuzetno prijalo te radila izometrijske vezbe za jacanje ledjnih i trbusnih misica, akako sam u medjuvremenu imala poboljsanje opste slike a posl; e toga pogorsanje u septembru mesaecu uradjen mi je nov snimak na preporuku fizijatra sa vma,. Ponovo sam uradila snimak na magnetnoj ovaj put na bezanijskoj kosi/prvi put uvmr centru novi sad/na ovom snimku je navedeno da nema diskoradikularne kompresije vec da postoje znaci incipijentne korporalne spondiloze i incipijentne protruzije i. V. Diska dorzolateralno obostrano, da je i. V. Disk l5-s1 dehidriran, da u nivou i. V. Prostora l-2-l-3 postoji dodatna zona izo signala sa diskom dorzomedijalno i paramedijalno obostrano sto odgovara maloj diskus herniji. U medjuvremenu/a sto sam pisala vasim reumatolozima ali odgovor nisam dobila mesec dana/ sam dozivela veliki stres usled cega mi je /pretpostavljam/reuma faktor u krvi skocio na 43, 5. Zbog toga sam dobila uput za reumatoloski institut te sam tamo radila vise analiza, cije rezultate jos ocekujem. Napominjem, da sam radila i emg nalaz koji u celini ukazuje na blagu motornu iritaciju oba l5 korena i blagu hronicnu radikulopatiju s1 desno. U dosadasnjoj terapiji sam koriastila i deksazon i ketonal. . Ali najvise mi odgovara miofleksin. Molim vas recitie mi vase misljenje, odnosno da li je fizikalna terapija, vezbe i plivanje dovoljno i kad na scenu stupa neurohirurgija. Inace izuzetno sam aktivna osoba, preofesaionalno veoma angazovana, sto ne trpi staticnost i mirovanje, medjutim ovo stanje me u poslednje vreme dosta opterecuje i psihicki i fizicki. Cim malo, , preteram, duze sedim ili hodam dobijam boloveu krstima koje mogu da opisem kao, , pocetak porodjajnih bolova. Zatim se oni smire uz medikamente i tako u krug. Molim vas za savet i pomoc. Veliko postovanje.

    Odgovoreno: 18. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Sa nalazima radiologa koji ste prepisali nema mesta operativnom lecenju. Za sada fizikalani tretman, uz opasku da su indikacije za operativno lecenje> pojava misicne tj, neuroloske slabosti na nogama, gubitak kontrole nad funkcijom sfinktera ili uporna ili narocito jaka bol koja se ne moze kontrolisti konzervativnim vidovima lecenja.