Poštovanje! Prije mjesec dana počeo je da mi se javlja bol u donjem dijelu kičme. Prvo je to bilo blagog intenziteta, da bi se svakim danom povečavalo. Bol se zatim počela da spušta u butinu, pa je zatim zahvatila cijelu nogu. Peta mi je takođe počela da trne. Ja sam ispočetka i mogao da trpim bol, ali sad više ne. Sad već nemogu da stojim u jednom mjestu, da se duže krečem, a nemogu baš da se naštimam ni da ležim. U tom periodu sam se obratio ljekaru koji mi je propisao tablete i gel za masiranje. Uputio me je i da uradim ct. Ovo su moji rezultati ct-a: ct l/ s kraljžnice od l3 do s1 transverzalnim skenovima sa prozorom za kost i meka tkiva, nativno. Def. Spondiloza prilaznog dijela skeleta. Početno degenerativno proširenje diska stražnjim obodom nivoa l3-l4. Na nivou l4-l5 dorzolateralno lijevo izbočenje diska sa vj. Drk. Na nivou l5-s1 dorzolateralno lijevo izbočenje diska sa kompresijom na radiks. E sada mene interesuje vaše mišljenje ovog nalaza. Šta bi vi savjetovali, jer meni je moj ljekar rekao da što se tiče ovog svega mogu da komotno idem na operaciju. Ja imam 41 god. I poslušo bi rado i druga mišljenja i preporuke. Jednostavno sam tog stava da treba ako je moguće sve probati pa ako ni to nedjeluje onda se odlučiti na operaciju. Molio bi vas da mi posvetite vaš koji trenutak i barem ovim virtualnim putem porazgovarate samnom na ovaj način i posavjetujete me šta bi bilo najbolje za mene dalje. Dali je za ovaj nalaz neophodna operacija. Unaprijed hvala1

    Odgovoreno: 27. 03. 2010.
    • Poštovani,
      N. N. Morate znati da mi neurohirurzi izuzetno postujemo nalaze radiologa (koji ste vi prepisali u svom pismu) , ali uvek insistiramo na tome da snimke i sami vidimo, i tek tada, a nakon klinickog pregleda pacijenta, donosimo odluku o operaciji. Ovo sto ste naveli "zvuci" kao operativni supstrat, a i tegobe koje imate govore u prilog operaciji. Ipak, moram da se slozim sa vama da pre operacije (izuzev ako ne postoji elemenat hitnosti u klinickoj slici bolesnika) treba pokusati sa neoperativnim metodama.