Poštovani, ovako glasi moj nalaz sa magnetne rezonance ls dijela kičmenog stuba: urađeni su t1w/t2w sagitalne tomografije lumbosakralnog dijela kičme od th12 do sakruma, kao i t2w aksijalni tomogrami u visini l4-5 i l5-s1 nivoa. Redukovana je lumbalna lordoza. Nema znakova subluksacije kičmenih pršljenova. Očuvana je normalna visina pršljenskih tijela. Konus medularis završava na nivou l2 i ne pokazuje znake patoloških promijena signala. U nivou l5-s1 uočava se fokalna dorzomedijalna protruzija iv. Diska koja umjereno kompromira prednji aspekt duralne vreće i oba odstupajuća radiksa izraženije sa desne strane. Oba iv. Foramena ekstraneuralno sužena da li mi možete reći dijagnozu, unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 27. 03. 2010.

Komentari na pitanje: #56779

    • Vidoje Jokic 15. 12. 2020.

      Molim vas doktore mozeteli mi pojasniti izvestaj magnetne rezonanse lumbalnog dela..Prsljenska tela su ocuvane visine normalne kostane strukture bez ptoloski promena u mijeloni u trupu l4 lijevo prisutan osteom promjera 1.5 cm.L2/l3prostor ocuvane visine sa manjom Smorlovom hernijom iv disk pocetno desikotivnodegenerisan.Spinalni kanal i ivforameni nisu bitnije suzeni.L3/l4 iv prostor ocuvane visine sa manjom Smorlovom hernijom iv disk pocetno disikativno degenerisan Spinalni kanal i iv forameni nisu bitnije suzeni. L4/l5 iv prostor ovuvane visine iv disk ocuvane hidriranosti. Spinalni kanal iv foramena nisu bitnije suzeni. L5/s1 iv prostor ocuvane visine iv disk ocuvane dihidranosti.Spinalni kanal i iv nisu bitnije suzeni... Molim vas ako mi mozete obo pojasniti . Unapred vam zahvaljujem