Postovani doktore,
    vec dva i po mjeseca patim od bolova u lumbosakralnom predjelu kicme, koji se protezu u obje noge. Simptomi nisu bili uvijek isti. Prvih cetrdesetak dana se bol manifestovala u desnoj nozi sve od krsta, preko zadnje strane butine, do clanka. Nakon kratkotrajnog poboljsanja koje je trajalo dva-tri dana, uz slabost misica u desnoj nozi, ponovo se sve vratilo na staro, no ovaj put je bilo jos gore. Bol je sada isla od krsta u lijevu nogu, tacnije u lijevu stranu koljena, pa do svih prstiju ali preko gornje strane stopala. U desnoj nozi nije bilo znacajnijih bolova, osim povremenih bolova u peti, gornjoj strani stopala do svih prstiju, a posebno u palcu. Bolovi u stopalima su se manifestovali kao da je neko pustio struju kroz ista, a u prstima sam osjecao ako mogu da se izrazim, kao da je neko svirao klavir po njima. Sjedenje i stojanje je bilo bolno. Stalno sam se preznojavao kad sam bio u bolnim pozicijama. Trenutno je bol manja, mogu hodati, ali je moja motorika sasvim usporena. Od nedavno se javlja bol u predjelu lijevog kuka, a i lijeva noga mi je relativno slaba. Ljekari specijalisti kojima sam se obracao su ortoped, neurolog, neurohirurg, fizijatar i radio-dijagnosticar. Isprva mi je dijagnosticirana lumboicshialgia u jendoj, a nakon toga i u obje noge. Lazarevic je bio pozitivan na 30 u desnoj, a 40 u lijevoj na pocetku. Mprije 15 dana je bio pozitivan na 70 u obje noge. Antalgican polozaj tijela je sveprisutan i dan danas, a jedina pozicija koja mi prija je kad legnem na desni bok i skupim noge. Od nalaza sam radio obicni rtg ls kicme, te nakon toga ct od l3 do s1 i to dva puta u razmaku od 40 dana. Magnetna rezonanca nije mogla biti uradjena zbog nekoliko sitnih gelera koji su ostali u tijelu jos od ranjavanja 1995 (po dva u obje noge, jedan u ramenu i dva do tri sicusna gelera u predjelu glave) . Jedan od dva ortopeda koji su me pregledali je sklon dijagnozi hernijacije diska, no medjutim, ocitanje drugog ct nalaza je tu mogucnost iskljucilo. Neurohirurg je potvrdio raniju dijagnozu isijasa, kao i neurolog, koji je preporucio banjsko fizikalni tretman kojeg jos nisam sposoban uraditi jer tokom bilo kakvog prijevoza osjetim svaki kamencic na putu. Fizijatar nije pristao raditi fizikalne terpaije dok akutna faza bola ne prestane. Dosadasnje terapije su se svodile na analgetike, krio masaze i mirovanje, sto sam u potpunosti ispostovao. Zelio bih spomenuti da se moja gornja granica strpljenja znatno snizila, te stoga postanem nervozan u momentima. Smrsao sam oko 4 kg u protekla dva i po mjeseca. Sad tezim 100 kg, a moja visina je 180 cm. Kako slijedi kontrolni pregled neurohirurga, i kako ocitanje drugog ct snimka biva drukcije od prvog, molio bih vas da mi date i vase misljenje vezano za ukupnu dijagnozu, terapije i cega sve treba da se cuvam kako bih izbjegao ponavljanje ovih epizoda bolesti. Ranije epizode su bile prisutne, ali nikad ovoliko dugo i bez javljanja ljekarima, gdje se bol u krstima javljala i prolazila u roku od tri- cetiri dana, nekad jednom a nekad dva puta godisnje. Trenutno ocitanje ct snimka je slijedece: nema patoloskih promjena na kostanim strukturama. U mekim tkivima paravertebralno se ne uocavaju patoloske promjene. Uocava se sacrum acutum (novina za mene i ne znam sta je to) . Spinalni kanal je normalne sirine. Suzeni su i. V. Prostori u nivoima l4-l5 i l5-s1. U nivou l4-l5 se uocava dorzalno bubrenje diska koje zuava prednji likvorni prostor, bez znacajne kompresije na pripadajuce spinalne korjenove. U nivou l5-s1 nema discus hernie niti kompresivnih fenomena. Unaprijed hvala na vasem vremenu, strpljenju i trudu.

    Odgovoreno: 29. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Nedzade, vase pismo jeste iscrpno. Koliko sam vas razumeo tegobe se javljaju od pre 2 do 3 meseca, i nemaju veze sa vasim ranjevanjem 95. Kada ste zadobili gelere u obe noge. U praksi, u ogromnoj vecini slucajeva, uzrok ishialgiji bude diskus hernija (nesto takvo, u pocetnom obliku nadjeno je kod vas na nivou l4|l5 tzv. Buldging disci) . Teoretski ishijalgiju moze izazavati i lokalna kompresija na n. Ishiadicus (geleri u nozi npr.) ali vi takodje navodite i bolove u ledjima. . .
      radi definitivne dijagnoze potrebno je urediti emng zbog utvrdjivanja stepena i mesta eventualnog pritiska na n. Ishiadicus. Potrebno je dodatno skinuti kilazu (vasa kicma ce vam biti zahvalna na tome) . Terapija bi bila banjsko fizikalna, za pocetak, uz pracenje vaseg stanja od strane neurohirurga. Siguran sam da su vasi lekari vec propisali lekove vezane za lecenje ove bolesti. I za mene, kao i za vas, ostaje pitanje sta je radiolog podrazumevao pod dg. Sacrum acuta