Postovani, potrebno mi je misljenje neurohirurga. Uradjen je mr pregled endokranijuma. Uputna dijagnoza je: st. Post op. Tu extracerebralis reg. Parietalis dex. U nlazu pise: uocava se stanje posle kraniotomije frontoparijetalno desno. Lokalno postoperativno prisutna glikoza sa manjom iregularnoscu ekstrocerebralnog prostora. U nivou donjeg i gornjeg kraja kraniotomije, uz tvrdu mozdanicu, vidljiva je po jedna mekotkivna promena, intermedijarnog signala na svim sekvencama, u kojima postkontrasno dolazi do homogenog pojacanja t iw signala. Promena kranijalnije lokalizovana je polukruznog oblika, velicine oko 10 mm, dok je ona lokalizovana nize nepravilnog oblika i nesto veca. Nalaz je suspektan na recidiv ekstraaksijalnog tu. U ostalim delovima ne uocavaju se izmene u morfologiji i intenzitetu signala. Zakljucak: mr nalaz je veoma suspektan na lokalni recidiv ekstraaksijalnog tu, frontoparijetalno desno. Molim vas za tumacenje nalaza, da li je potrebna operacija? Prethodna operacija je radjena pre 5 godina. I da li postoji neka terapija kako se ne bi stvarali novi meningeomi. Hvala.

    Odgovoreno: 29. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Pre 5 godina vi ste operisani od meningeoma mozga, a sada su kod vas nadjeni recidivi, i to je uobicajni tok bolesti. Ipak, sto se radikalnije odstarni promena to je period njenog ponovnog javaljanja duzi. Nazalost neka sigurna terapija, izuzev dobro uradjene operacije, i eventulanog zracenja (kod posebnih patohistoloskih formi meningeoma) ne postoji.