Dete od 9 godina, ima učestale glavobolje, pošto su rezultati sa orl i od oftamologa uredu, dete je poslato na neuohirurgiju i zakazan je ct glave. Moje pitanje je da li je ct glave štetan i u kojoj meri zrači? Da li postoji uzrast do kojeg bi trebalo izbegavati ct? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 03. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Jonizujuce zracenje jeste stetno, a zracenje ctom, ako se radi o savremenom multislajsnom, je 40 x jace u odnosu na klasicni rtg lobanje. Ipak, nakon sagledavanja deteta odluceno je da se izvrsi snimanje, jer je pretpostvaka lekara koji je to indikovao da rizik od neotkrivanja uzroka i njegovog neblagovremenog lecenja veci od stete koju na tkiva moze ostaviti gore navedeno zracenje. Kada su indikacije prave ne postoji uzrast do kojeg treba izbegavati ct.