Poštovani, moj sin ima skoliozu vratne kičme uz hemivertebru c4, rotaciju kralježaka, parcijalni blok u nivon c3 c4, c4 c5 i deg. Promjene i. V. Diskusa mjestimično. Pod nadzorom je ortopeda i fizijatra. Za sada je bez većih tegoba. Zanima me da li je operativni zahvat neophodan u budučnosti i kakve bi mogle biti posljedice operacije. On je u pubertetu i ima 14 godine.

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Sto fizijatri (fizioterapeuti) vrednije rade to je mogucnost operacije dalja. Moj je savet da dok je u pubertetu (dok raste i razvija se) , a nema vecih tegoba, ni ne razmisljate o operaciji. Posledice operacije bi mogle biti povoljne ili nepovoljne. Onaj ko indikuje operativno lecenje, racuna da je mogucnost povoljnog ishoda lecenja mnogo veca od one druge mogucnosti. Komplikacije opertivnog lecenja naravno postoje, i vezane su za tip operacije koji neurohirurg odabere, tako da je najbolje o tome sa njim razgovarati.