Poštovani! Šaljem van moj nalaz msct kralješnice. Preglred je učinjen od sredine trupa l2 i l4 kralješka je 13 mm u smislu relativne dtenoze dok je na nivou trupa kralješka 19mm, što je unutar normale. Na nivou l2/l3kralješka, prisutan cirkularni bulging diska sa desnostranom dorzoletoralnom hernijacijom te obliteracijomepiduralnog masnog tkiva i desnog lateralnog recessusa. Na navedenom kralješku također je prisutni znaci shmorlove hernije. Na nivou l4 l5 prisutan je derzolateralni bulging diska koji je djekomično kalcifuran sa obliteracijom epiduralnog masnog tkiva i obiteracion iv. Foramena te znacima vakuum fenomena. Na svim nivoims vidi se hipertrofija i deh fornacija fasetnih zglobova. Povečana transparentnosr prikazane koštane strukture. Paravetebralna muskuluatura bez znakova bez patomorfoloških promijena dg relativna stenoza spinalnog kanala. Moje pitanje je kakva je to operacije dali je rizična i može li se riješiti problem bez operacije. Zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 08. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Savetovao bih da problem pokusate resiti neoperativnim putem tj. Fizikalnim lecenjem, uz ogradu da snimak nisam video (vi ste prepisali nalaz radiologa, a takodje nista niste pisali o pacijentovim tegobama) . Stenoze spinalnog kanala, narocito kada se radi o starijim bolesnicima, radije prepustam fizijatrima na lecenje, a tek kada je fizikalna medicina nedelotvorna, razmatra se mogucnost operacije. Svaka operacija je u odredjenom procentu rizicna, a na operatoru je da proceni da li rizik kod konkretnog bolesnika prevazilazi benefit koji sa sobom nosi uspesno izvedena operacija. Iz takve procene se donosi odluka o vrsti lecenja. . .