Postovani zelela bih da mi date neke konkretne odgovore ako ste u mogucnosti. Moj sin (9 godina) boluje od neurofibromatosis tip 1. Kod njega je doslo do mutacije gena, bolest ije nastupila naslednim putem. Zadnji mr torakalnog dela kicme: pregledom dominira izrazita dekstrokonveksna skolioticna krivina proksimalne polovine torakalnog dela kicme. Prsljenska telaocuvanog visinskog promera, sa umerenim degenerativnim promenama korpusa. Sirina intervertebralnih prostora nije znacajno izmenjena, obzirom na tezinu deformacije. Diskusi normalnog signala bez znakova protruzije. Kicmeni kanal je odgovarajuce sirine, imponuje prosiren u predelu najvece angulacije zbog rotacije prsljanskih tela. Medula u celini normalne morfologije, prati deformitet. Intezitet signala medularnog tkiva uredan. Paravertebralno desno, u nivou th 3 i th 4 uocava se solidno tkivo heterogenog signala, dominatno produzene relksacije u t2w i t1w, ap dijametra 51, laterolateralnog 19mm. Promena slicne strukture i signala, voluminoznija uocava se paravertebralno levo 75 x 43mm u konkavitetu najizrazenije krivine kicme, u segmentu th 5-th 8, koji obuhvata descendentnu aortu, ali je ne komprimuje. Prisutne kompresiven liticne promene na bocnoj strani korpusa th 6 i th 7 sa leve strane. Opisano tkivo obe paravertebralne regije ne prodire u kicmeni kanal. Postkontrastno umereno i relativno homogeno pojacanje signala paravertebralnog tkiva. Skolioza je 65 stepeni. Operacija se planira vec duzi period ali za sada nije uradjena. Zanima me koliki je rizik operacije, moguce posledice i sta je realno ocekivati posle a i sta raditi do operacije? Dete inace ima i poremecaj koagulacije, snizene faktore i snizen wilebrmov faktor, a svesna sam da je to vise casovni hiruski zahvat. Vec ima bolove pri duzem hodu i sedenju. Znam da se neurofibromi mogu povratiti i da je veliki rizik dirati ih zbog njihovih vezivanja za nerve. Da li njegov rast moze biti ugrozen? Molim vas samo zelim da znam sta je dobro uraditi za moje dete i kako mu mogu pomoci. Unapred sam vam zahvalna na odgovorima i razumevanju.

    Odgovoreno: 07. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Operacija jeste mukotrpna i dugotrajna a dok se ne stabilizuju i normalizuju faktori koagulacije makar privremeno, tesko ili nikako izvodiva. Rizik od ostecenja nervnih korenova postoji, narocito kada su neurofibromi tolikih dimenzija, a znacajan je i rizik od recidiva ponovnog javaljanja tumora. Pacijentu tj. Roditeljima je primarna saradnja sa transfuziolozima tj. Hematolozima radi pripreme za operaciono lecenje, a neurohirurg koji se prihvatio operativnog lecenja bi trebalo da vam odgovori sta ocekuje od operacije i koje su prognoze.