Postovani, na magnetnom snimku utvrdjen je manji hemangiom na korpusu prsljena l3. Da li moze biti uzrok nekih tegoba, i ako da-kojih? Da li je pozeljno njegovo otklanjanje, kako se izvodi i koliko je rizicno? Ko to procjenjuje, odnosno da li da se obratim neurologu ili neurohirurgu? Ps. Da li hemangiom moze biti uzrok utrnutosti i ukocenosti ledja ili npr. Vratno-ramenog sindroma? S postovanjem i zahvalnoscu, renata

    Odgovoreno: 07. 02. 2010.
    • Poštovana,
      U praksi su hemangiomi na telima prsljena asimptomatski i oni su najcesce uzgredni nalaz na mru kod bolesnika koji imaju recimo discus hernije (najcesce) . Teoretski mogu biti uzrok tegoba po tipu uzrokovanja ishemije okolnih struktura, zbog tzv. Steel fenomena ili fenomena kradje krvi od okolnih strukutra, takodje teoretski mogu uzrokovati krvarenja, ili patoloske prelome tela prsljena. Dakle, u ogromnoj vecini slucajeva nije pozeljno njegovo otklanjanje a operacija je slozenija nego vecina drugih na kicmi. Postoji mogucnost vertebroplastike (radi se koliko ja znam samo u nisu, na institutu za radiloogiju) , naravno ako je uopste resavanje tog hemangioma indikovano. Tegobe koje navodite najcesce nisu uzrokovane hemangiomom.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #52230

    • Postovani, moze li neko da mi protumaci seldeci nalaz mr pregled lumbosakralnog dela kicmenog stuba: zakljucak: difuzna cirkumferentna deformacija l5-s1 i. V. Diskusa lakseg stepena u superpozijiji sa osteohondrozom susednih pokrovnih ploca u fazi kostanog endema. Pocetna fokalna centralna protuzija l4-l5 i. V diskusa. Manji hemangiom u projekciji prsljenskog tela th12 kao incidentalni nalaz. Hvala unapred