Poštovani, javljam se iz bijeljine i koristim priliku da vas pozdravim i zamolim za par odgovora (savjeta): imam sina uzrasta 4 godine koji je rođen sa dijagnozom kongenitalni hydrocefalus i kojem je na rođenju u udk u tiršovoj na mozgu ugrađena pumpica i ispod kože provedena do stomaka za oticanje likvora. Do sada mi je sin imao 5 operacija na mozgu a koje su se odnosile na zamjene pumpica usljed njihovog začepljenja koje bi prouzrokovao neki virus, bezazlena prehlada, a nekada su stajale i same od sebe. Svaki put su bili u pitanju sati da se stigne na vrijeme do tiršove. . . Jer moj sin nemože duže od jednog dana bez pumpice. . . Usljed te vodene ciste koja je na lijevoj polovini mozga, on ima desnostranu slabost. Prije 15 dana smo hitno stigli do tiršove misleći da je stala pumpica, ali se ispostavilo da mi je sin imao neku blažu vrstu epi napada. To se kod njega manifestovalo tako što mu je pogled otišao u desnu stranu, dakle i zjenice i nije mogao da gleda pravo niti da prati prst. Prethodno je mnogo plakao i na 5 min prije povratio. Takav pogled mu je bio nekih sat-dva, a naredne noći je po prijemu u urgentnom centru 10-ak puta povratio, dobio temperaturu i manje probleme sa disanjem. Urađen mu je eeg koji vam u cjelosti navodim i molim vas da mi ga pojasnite: iznad temporalnog regiona leve hemisfereregistruju se kontinuirano srednje voltirani spori talasi. U fc regionu registruju se pojedinačni talasi i oštar-spor talas kompleksi, retko sa tendencijom širenja na prednje regione desne hemisfere. Zaključak: fokalno iritativno-epileptiformna aktivnost levog fc regiona i spori fokus u levom t regionu. Za sada nije indikovana primena antikonvulzivne terapije id strane neurologa? Naglašavam, da mi sin nije prije imao te napade, ali se pribojavam zato što 90% djece sa hidrocefalusom ih od 3-4 godine dobija. Takođe je prije par mjeseci prestao da spava popodne, a mnogo u zadnje vreme gleda tv i liježe iza 22 sata. Moja pitanja su sljedeča: 1) možete li mi pojasniti ove gore navedene rezultate eeg snimka? Da li oni znače da je prisutna potencijalna opasnost od epi napada i ako jeste zašto mi sin nije dobio adekvatnu terapiju? 2) kako preventivno odgoditi te napade i rizik od njih svesti na najmanju moguću mjeru? Da li je to: što više odmora i sna a što manje gledanja tv i što manje razdražljivosti, plača, smjeha, izlaganja jakom suncu. . . Ili su to još neke druge mjere opreza? Kakva ishrana? 3) da li su ova djeca sa hidrocefalusom i pumpicom unaprijed predodređena da ih prate ti napadi i da li bi nekad opasnost od tih napada prestala ako bi se pumpica izvadila, bar teorijski? 4) da li su napadi kod djece sa ovom dijagnozom strašniji od ostalih i da li ima bar nešto što bi to nagovjestilo? -molim vas da nas kao roditelje shvatite, jer nismo mirni zbog tih njegovih aktivnosti na mozgu, pa da nam što prije odgovorite i date korisne savjete za našeg dragog dječaka. Unaprijed vam hvala pozdrav iz bijeljine

    Odgovoreno: 03. 02. 2010.
    • Poštovana,
      1. Postoji opasnost od epi napada ali verovatno na osnovu klinickog pregleda i iskustva lekara koji vodi vase dete oni nisu preventivno uvedeni.
      2. Anti epi terpijom, savetujem konsultaciju decijeg neurologa, epileptologa. Dete se ne sme izlagati prevelikim zvucnim, svetolsnim izvorima, inezivnom suncu, ishrana nema uticaja, kod odraslih je zabranjen unos alkohola.
      3. Da predodredjena su, a vadjenjem pumpice se rizik od epi napada ne bi smanjio, nasuprot obzirom da je sant zavisno, javile bi se razne komlikacije
      4. Napadi kod ove vrste bolesnika nisu nista, manje ili vise opasni nego li kod drugih. Moguca je pojave u izmeni ponasanja, svetosne, mirisne ili zvucne halucinicije pre napada, tzv. Aura.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #51714

    • Pozdrav, , imam djete od 2 godine ima hidrocepallus koi se nemoze operisat pitanje je dali ce djete moci zivjet sa tako teskom bolescu, , ima jake epi napade cak 3 dijazepana primi i jos neku vensku inekciju kad dojde do napada tek oda mu napad stane, , cak je bio i u komi 2 dana, , dali postoji neki ljek da mu se olaksaju ti bolovi. . Hvala