Za neurohirurga: postovani, da li curenje iz nosa (a nije prehlada u pitanju) mjesec dana nakon operacije kad je ubacen sant da bi sanirao hidrocefalus koji se javio nakon operacije svanome, dakle, da li to curenje mozda znaci da sant ne funkcionise dobro? Da li to curi csf tecnosti (likvor) ? Citala sam da u tom slucaju postoji opasnost od meningitisa? Koliko se hitno mora reagovati tj prijaviti to svom neurohirurgu (da li su u pitanju sati ili dani) ? U pitanju je moj brat koji za par dana ima zakazan pregled kod svog neurohirurga ali da li bi trebao da ga vidi i prije? Hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 26. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Potrebno je da se brat javi neurohirurgu, koji ce proceniti (nakon skupljanja uzorka u epruveti i lab analize) da li je u pitanju likvor ili nesto drugo.
      da, postoji opasnost kod meningitisa kod nazolikvoreje.
      ako vec duze vreme ima to curenje nekoliko dana obicno ne predstavlja bitnu razliku u ishodu bolesti.
      sto se tice santa, treba ga na licu mesta proveriti ispipavanjem, i moze biti da ne funkcionise dobro.