Pitanje za neurohirurga. Postovani, pocelo je pre 10-ak godina a svake dve tri mi se desavalo da se "usinem" i to bi prolazilo posle 2-3 nedelje. Ovog leta, znaci pre 4 meseca opet me je jako zabolelo dok sam dizao tezi teret. Bol se smanjio posle dve nedelje i tad sam opet dizao teret pazeci ali nije vredelo. Bol se pojacala, nisam mogao ustati. Od tada do pre dve nedelje bol se smanjila ali nije prestala. Nedavno mi je opet pocelo boleti samo od saginjanja (hitna-diklofenak, bensedin) . Na rentgenu se ne vidi nista. Uradio sam i ct i nasli su diskus herniju na l5-s1. Svaki put su me bolela jako ledja ali nisam imao ekstremne simtome tipa bol u nozi i gubitak funkcija. Zadnji put, duduse bol se spustila u krsta i predeo desnog debelog mesa. Sada osecam ledja dosta prilikom sedenja. Receno mi je da se pazim a kad bude lose da idem na operaciju. Da li je to zaista neophodno? Zar se pre operacije ne urade jos neke analize ili neka terapija? Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 26. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Indikovanje operacije zavisi od inteziteta i tipa klinicke slike, kao i od nadjenih nalaza prilkom paraklinickih ispitivanja mr, ct i emng, od uspesnosti prethodne konzervativne ili fizikalne terapije, opsteg stanja bolesnika i naravno njegovih stavova povodom operacije (nakon sto mu hirurg objasni sve rizike i prednosti operativnog lecenja (