Nalaz moje mame je: ventrlana smorlova hernija na donjoj pokrovnoj plohi l2 prsljena te centralna na gornjoj pokrovnoj plohi l3 prsljena uz diskatroticne promjene u nivou l2-l3. Reaktivna antekorporalna spondioloza uz normalnu sirinu vertebralnog i neuralnih kanala. Dorzalna protruzija diska u nivou l3-l4 propagira u oba neuralna kanala vise lijevo sa propagacijom i ekstraforaminalno vise lijevo. Diskatroticne promjene sa reaktivnom antekorporalnomspondilozom. Spondilatroticne i diskatroticnepromjene u nivou l4-l5 sa koncentricnom protruzijom diska uz umjereno suzen vertebalni kanal. Dorzomedijalna protruzija diska u nivou l5-s1 sa inicijalnim spondilartroticnim i diskartroticnim promjenama. Preporucuju joj operaciju, ali ja mislim da to nije najbolje rjesenje, bio bih vam zahvalan da pomognete.

    Odgovoreno: 25. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Odluka o nacinu lecenja bolesnika, operativnom ili konzervativnom se donosi sveukupnim sagledavanjem bolesnika. Uzima se u obzir istorija bolesti, opste stanje i godiste bolesnika, neuroloski status i tegobe, paraklinicka ispitivanja (mr kicme je jedan od njih) i naravno licni afiniteti bolesnika povodom nacina lecenja. Racunam da su kolege koje su preporucile operaciju uzeli sve ove stvake u obzir. Vi, u svom pismu, sem mr nalaza niste pisali nista drugo, tako da je meni tesko preporuciti ili ne preporuciti operaciju.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #46425