Dijagnoza: lumboischialgia 1. Sin. Radicolopathia l5 et s1 1. Sin disogenes g 55. 1. Hupertensio arterialis labilis. Nalazi sa mr i emng: ls kicma u polozaju izravnate fizioloske lordoze. Prsljensko telo l1c prsljena je lako klinasto formirano sa vidljivom prednjom schmorlovom herniom na donjoj pokrovnoj povrsini pomenutog prsljena. Trupovi ostalih prsljenova su uredne forme i visine, te urednog inteziteta signala sa znacima degerativnih promena. Disci i. V. Prostora l1 do s1 pokazuju hiposignal u t-2w. Sagitalni promer vertebralnog kanala je uredan. U visini i. V. Prostora l5/s1 dorzomedijalno vidljiva dodatna zona izointezona sa diskusom u t-1w. Zakljucak-gore opisane promene odgovaraju herniaciji diska i. V. L5/s1 dorzomedijalno (bulging) . Vidljiva prednja schmorlova hernia l1 prsljena a vidljivi su i znaci degenerativnih promena l prsljenova i diskusa iv od l1 do s1. Enmg leve noge nalaz u celini ukazuje na radikulopatiju l5/s1levo, izrazenije s1 umerenog stepena, bez znakova denervacije. Pitanje: operacija ili ne? Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 19. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Jos da ste napisali i koje su vase tegobe, i da li ih uspesno resavate medikamentima ili fiziklanim tretmanom ja bih osetio slobodu da vam predlozim ili ne predlozim operaciju, ovako je mozda je najpostenije da se javite vasem neurohirurgu koji bi vas klinicki pregledao, pogledao snimak mra (koji vi niste attachovali, vec ste samo prepisali nalaz) , sagledao vase opste stanje (godine, eventualne hronicne bolesti) i onda vam iskazao svoje misljenje.