Poštovani, pre par dana sam imao operaciju diskus hernije l5-s1, gde je potpuno otklonjeno meko jedro l5. Da li je uobičajen recidiv, od čega je sastavljeno meko jedro i da li se može obnoviti (glukozaminom ili sl.) ili se može prirodno obnoviti i da li je izvesna dalja degeneracija diska? S poštovanjem, dejan p.

    Odgovoreno: 09. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Nucles pulposus se, uobicajno, kod operacije diskusa, uklanja, jer njegov prolaps (ili iskliznuce) , njacesce, izaziva klinicku sliku i tegobe bolesnika. Meko jedro se prirodno ne obnavlja a ostatak dikusa tj. Anulus fibrosus (ili fibrozni, cvrsti prsten) zaostaje i nastavalja da amortizuje (koliko toliko) pritisak jednog tela prsljena na drugo. Izuzetak je transabdominalana operacija, gde se uklanja ceo diskus (i nucleus pulposus i anulus fibrosus) , da bi se na mesto tih mekih tkiva plasirao vestacki diskus. Dalja degeneracija diskusa je izvestan proces, kao sto je sigurna npr. Pojava bora na kozi sa starenjem, ali umerena fizicka akitvnost i pravilan higijensko dijetetski rezim, moze taj proces usporiti.