U novembru ce biti godinu dana od kako mi je uradjena embolizacija gigantske aneurizme na mozgu. Doktor je ucinio nadljudske napore i posle 9 sati intervencije, uspeo je da mi spasi zivot. Osim nesnosne glavobolje nisam videla ni na desno oko. Oporavljala sam se oko tri meseca i vratila u potpunu normalu. Glavobolje vise nemam. Malo kuburim s visokim pritiskom, koji kontrolisem. Celog zivota sam imala pritisak oko 105 i tada mi je naglo skocio da se to desilo. Bila sam na kontroli posle 6 meseci i ustanovljeno je da je ostalo jos 25 mm prosirenog krvnog suda, sto bi 1 silk stent resio. Inace je radjeno kojlovima, mada je pokusao da se ubaci stent, ali aneurizma je bila ogromna i prosto gutala stent. Ova druga intervencija je bila zakazana za 2. Jul, ali vracena sam iz bolnice jer nisu imali stent, iako je bio narucen i stigao u centralnu apoteku. Naravno, moj doktor nije kriv za to, on je sve ucinio, ali taj stent je negde na drugom mestu zavrsio. Ono sto me muci je vise psihicki problem. Ustajem i lezem sa istim mislima. Zar sada kada je najkriticnije proslo da mi se dogodi nesto, samo zato sto nije uradjeno na vreme. Na stent cekam jos uvek. Sta eventualno moze da mi se dogodi u medjuvremenu i kolika je opasnost za moj zivot? Molim vas, zelim sve da znam o tome? Unapred zahvalna, gordana peskir

    Odgovoreno: 01. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Gordana, koliko sam vam razumeo, vas brine koliki je i kakav rizik od delimicno embolizovane anurizme.
      napisali ste da je ostalo oko 25 mm prosirenog krvanog suda, sto bi verovatno bilo ostatak anurizme (rest) od oko 25 mm. Sam taj ostatak je po sebi dzinovska anurizma. Karakteristika je dzinovskih anurizmi ta da one zapravo retko pucaju i izazivaju krvarenje (rekao bih iz vaseg pisma da ni kod vas nije doslo do pucanja iste) , vec pre prave tegobe po tipu glavobolja, (ili priitskaju kranijalne nerve dovodeci do ostecenja vida npr.) . Dakle, sa takvom anurizmom imate manje sanse da dobijete krvarenje, nego sa klasicnim sakurnim anurizmama velicine 5 do 15 mm, ali ta mogucnost postoji, i niko vam ne moze garantovati da se to nece desiti. Ono sto je do vas, je kontrola krvnog pritiska, i pracenje situacije povodom nabavke materijala za stentovanje.