Poštovanje, imala sam 2 operacije kičme. Prvu u 32. Goj godini, a drugu sada u 34. Godini. 1975. Godište sam. Dijagnoza je spondilolisteza gradus ii/iii. Od druge operacije prošlo je 4 meseca. Prava operacija bila je 22. 04. 2008. Uradjena je transpedikularna fiksacija 4 šrafa, 2 šipke, bilo je dobro, posle 3 meseca kada sam ponovo počela više da stojim i da se krećem-stanje isto kao i pre operacije. Noge se oduzimaju ne osećam ih od kolena na dole bol veliki bol u potkolenicama, boli pri kretanju, pri stajanju sedenju. Druga operacija je uradjena 04. 06. 2009. - laminektomija- uradjena je dekompresija- korenova živaca- a zahvat je radjen jer je ustanovljena nestabilnost segmenata i trebalo je dodati još šrafova. Dok sam došla na red- to je nekako sraslo. . . Kaže neurohirurg -da je to konstatovao pri operaciji- pa nije uradjeno planirano trebalo je da se doda još 2-4 para šrafova- i da se još više oslobode otvori gde izlaze nervi- forameni. Uradjena je laminektomija-sve drugo bilo je rizično da se dira da ne bi pukao pršljen. 3 meseca posle druge operacije ponovo isti simptomi. S tim što sada bole i pete i skočni zglobovi i potkolenice. . . Moje mišljenje, - kako postanem više vertikalna snadje me bol kao pre operacije- dok ležim-posto operativno- taj bol se ne pojavljuje. Bol se povećava pri kretanju- pri dužem stajanju i pri sedenju. Uradila sam i četvrti emng- i novu magnetnu br. 3 * * * prilažem najnovije nalaze- a u slikama sam priložila mangetnu 1, 2 i 3 nadam se da sam uspela- magnetna pre prve, pre druge, i posle druge operacije. * * * nalaz emng: celokupan emng nalaz ukazuje na postojanje jake i hronične lezije korena l4 desno i jake hronične lezije korenova l5 i s1 desno. U celini nalaz ne odstupa od prethodnog (05. 12. 2008.) sa desne strane. . . . Tibiaslis- s1, s2 - umereno jaka lezija, nema spontane aktivnosti- voljna aktivnost kasna peroneus- l5, s1 - umereno jaka lezija, nema spontane aktivnosti- voljna aktivnost kasna peroneus- l4- l 5 - jaka neurogena lezija nema spontane aktivnosti- voljna aktivnost kasna * * * klnika za rehabilitaciju “dr. Miroslav zotović” nalaz i mišljenje lekara: dg. St. Post dh l5-s1 dg2: m54 u medjuvremenu je uradjen emg nalaz koji ukazuje na postojanje jake i hronične lezije korena l4 desno i umereno jake hronične lezije korena l5 i s1 desno. Nmr nalaz ukazuje na izraženu sponilolistezu l5-s1. Funkcionalni nalaz neproenjen tokom dužeg perioda, bez obzira na primenjenu terapiju. Bolovanje i kontrola neurohirurga. Terapija je u toku. * * * vojnomedicinska akademija kabinet: neh dg: st. Post decompresio canalis spinalis reg l5-s1 st. Post stabilisatio transpedicularis l5 et s1 propter spondylolistesam l5. Gr. Ii/iii mr i emng u prilogu. Emng nalaz kao i preoperativni, mr pregled ukazuje na dekompresiju nervnih elemenata u navedenoj regiji. U neurološkom nalazu bez jasnog radikularnog bola, lazarević negativan. Potrebno je nastaviti sa fizikalnom terapijom u trajanju od mesec dana, potom kontrola neurohirurga. * * * izveštaj- magnetna br. 3 - 14. 09. 2009. Mr ls kičme: na učinjenim presecima se vidi da je trup l5 pršljena anteponiran u odnosu na s1 segment za više od ½ ap dijametra, što ukazuje na izraženu sodnilolistezu. Postoji i izražena konsekutivna foraminostenoza. Vidi se stanje nakon transpedikulatne fiksacije l5-s1. Vidljivi su i znaci diskartroze u nivou izmedju l5-s1 ovo bi nadam se bili svi potrebni podatci najkraće moguće moje pitanje je- da li vi znate zašto ponovo trpim bol, kao i posle prve i pre prve operacije? Da li je prosto to normalno stanje posle operacije kičme i da li jednostavno ne može da bude bolje? Ili postoji rešenje, definitivno ovog mog dvogodišnjeg problema? Takodje osećam i čujem krckanje u lumbalnom delu kada legnem posle stajanja- samo nešto pukne-paak ili tiše krcne. Kao nokat o nokat onako onaj zvuk. . . Molim vas recite mi da li znate uzrok stalno lošeg stanja i da li u mome slučaju može biti bolje od ovoga sad. Nije mi problem da ne osećam dobro desnu nogu ali mi je porblem neverovatan bol koji trpim- kao da me neko pritiska kao kada vežete gumicu na prst- pa on onako utrne i bude bezosećajan- i boli taj deo od gumice na dole- e tako ja osećam od kolena na dole sa epicentrom u stopalima dakle -imam utisak kao da su "odsečena " od skočnih zglobova na dole. . . Unapred hvala i izvinite na preobimnosti ali ovo je bilo maksimalno sažeto.

    Odgovoreno: 11. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Slika koju ste poslali prikazuje skliznuce prsljenova l5 u odnsou na sl kakavo se retko vidja. Postopertivni snimak niste poslali, ali na osnovu prekucanog nalaza radiologa, reklo bi se i da posle obe operacije to skliznuce i dalje postoji uprkos postvaljenim srafovima. To bi bio verovatni uzrok vasim mukama. . . . Treba reci da se fiksacijom i retko postize vracanje prsljenova na svoje mesto, i to nije nikakav propust operatora, vec uobicajni ishod ovakvih operacija bude tkz "fuzija" prsljenova ili zaustavljanje daljeg napredovanja skliznuca. Druga operacija gde je uradjena foraminktomija trebalo bi da da olaksanje prenapegnutim ili pritisnutim nervnim korenovima. Za sada, u dogovoru sa svojim neurohirurgom maksimalno iskorisitite mogucnosti konzervativnog tretmana i rehabilitacije, i dajte sansu da se upaljeni nervni korenovi nakon druge operacije malo "smire". Perspektiva je, u suprotnom, moguca nova operacija. . .
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #41918

    • Poštovani mnogo vam hvala na ovako brzom i iskrenom odgovoru. Mnogo je lakše nositi se sa nečim- kada se zna "u kom grmu leži zec". Inače ovo jeste slika- magnetne rezonance br. 3 uradjena posle druge operacije. Poslala sam vam sada, naknadno- preko - "pitanja i odgovori" sliku magnetne - uradjene pre prve operacije i poslala sam vam sliku- druge magnetne uradjene posle prve, a pre druge operacije. Takodje sam vam poslala i slku msct- čisto da imate uvid u stanje kakve su se promene dešavale na kičmi od 2007. -do 2009. Godine. Hvala vam još jednom na svemu!