Poštovani, pitanje vezano za ujaka koje sam postavio jucer. Saljem vam i nalaz kako bih vam približio situaciju. Mri nalaz pregled je uradjen u aksijelnoj i koronealnoj ravni u tse sekvenci t1w i t2w prvo bez a zatim i nakon i. V. Aplikacije kontrasta. Na učinjenim presecima se vidi u desnoj cerebralnoj hemisferi frontalno, parijetalno i okcipitalno po jedna zona siženog i. S. U t1w. Opisana zina frontalno je pomerena 25mm, parijetalno 12mm a okcipetalno 11mm. Opisane zone pojačavaju i. S. Nakon i. V. Aplikacije kontrasta i oko njih postoji veći edem kao i kompresija na desnu lateralnu moždanu komoru. U levoj cerebralnoj henisferi okcipitalno i parijetalno postoji po jedna zona istih karakteristika promera 20 i 10mm. I. S. Parenhime malog mozga i moždanog stabla je uredan. Opisane promene u obe hemisfere velikog mozga odgovaraju sec. Dep. Sulkusi konveksiteta mozga su plići zbog edema. Podsecam, markeri su dobri, krv je dobra, segmentacija 25.

    Odgovoreno: 24. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Nalaz koji ste prepisali je nepovoljan, i zaista govori u prilog diseminovanom procesu po mozgu, tj vecem broju metastaza. Takve pacijente tretiraju obicno onkolozi, a opercije mozga nisu indikovane. U nekim slucajevima (mikrocelularni karcinom pluca, tj, njegove metastaze) , tumor jako dobro reaguje na zracnu terapiju, i to moze biti povoljna okolnost. To sto su lab. Nalazi u redu, nije od tolikog znacaja po bolesnika. .