Molim vas da mi procitate nalaz unuka starog 2, 5 mesecu dobije ct pregledom endokranijuma a zbog ranije operativno lecenog posthemoragicnog hidrocefalusa. Operisan je u uzrastu od mesec dana. Molim vas da mi odgovorite sto pre posto nam je citanje nalaza zakazano tek za 05. 10. 2009. Nalaz: spiralnim presecima uradjeni su tomogrami sirine 5 mm bez aplikacije kontrasnog sredstva. Pregledom dominiraju difuzna cisticno-malaticna ostecenja velikog mozga sa minimalnim slojem ocuvanog parenhima. Korpus kolozum se ne diferencira. Cerebellum relativno ocuvan. Lateralne komore i iii komora su dilatirane, iv komora uzanog lumena. Vp sant plasiran kroz levu lat komoru vrhom se projektuje u frontalnom delu desne komore. Subarahnoidi prostor uzan. Lobanja diskraticna povecanog apedijametra. Sve suture su uzane, dominantno labdoidne. Molim vas da mi objasnite sta to znaci na prostom jeziku. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 22. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Na prostom jeziku: vas unuk ima "nakupljanje vode" u mozdanim supljinama, sto znaci da "cevcica" koja je prtehodnom operacijom postavljena nije tu vodu izvukla, te da je potreban novi pregled operatora radi odluke o daljem lecenju. Takodje, na ctu mozga su opisane neke urodjene mane, koje operacije nece moci da rese.