Poštovani,
    Na prvom snimku mr iz 2003g. (snimanje urađeno u -dijagnosticki centar zemun) sa sledećim nalazom: postoji umerena sinistrokonveksna skolioza sa korigovanom lumbalnom lordozom, degenerativne promene na korpusu pršljena l3 u smislu masne degeneracije. Inače smanjen je intenzitet signalai. V. Diskusa l2, l3 a najviše na diskusu l5/s1. U nivou l5/s1 postoji dorzolateralni prolaps I.V. Diskusa sa desne strane koji vrši kompresiju na pripadajući koren. Zaključak: hernia disci reg. L5. S1 dorsolat. L. Dex. Degeneratio corpolis l3. Polydiscopathia l. S segmenta (l2, l3, i l5) najnoviji snimak mr urađen u kliničkom centru Srbije pre nedelju dana - sledeći nalaz: ispravljena fiziološka lumbalna lordoza. Pršljenska tela ls dela kičme su nehomogenog intenziteta signala (hemangiom korpusa l3), očuvanog visinskog promera, degenarativno izmenjena, bez znakova patološke celularne infiltracije. U nivou l4-l5 vidi se napet anulus fibrozus. U nivou suženog I.V. prostora l5-s1 vidi se protruzija diskosteofit kompleksa dorzalnom cirkumferencijom lakog stepena sa kompromitacijom odgovarajućih nervnih korenova. U istom nivou vide se i pripadajuće pokrovne ploče izmenjenog is (povisen is u t2w, a snižen u t1w sekvencijama) zaključak: mr pregled ls kičme ukazuje na diskatrozu l5-s1, na diskopatiju l4-l5, kao i na spondilozu ls dela kičmenog stuba. Molim Vas za Vaše mišljenje o ovim promenama između dva snimanja mr. Moj osnovni problem je, pored bolova, trnjenja, grčeva u nogama, nemogućnost da zadržim mokraću. Da li je vreme za operaciju obzirom da od problema u lumbalnoj kičmi patim od mladosti. Sada imam 60 godina.
    Zahvaljujem na Vašem vremenu i angazovanju. Nerma

    Odgovoreno: 02. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Niste u pismu naveli od kada se javlja nemogućnost kontrole akta mokrenja. To može biti indikacija za hitno operativno lečenje discus hernije, (pod uslovom da je novonastala, i da je njen razlog uklještenja dikusa a ne neki drugi npr. spad materice ili kod muškaraca problemi sa prostatom). Inače, to što ste prepisivali nalaz radiologa iz 2003. I ovog aktuelnog, nije odlučujuće za mišljenje neurohirurga o vezi daljeg lečenja. Uvek je značajniji opšti i klinički pregled i direktni pregeled samih mr snimaka (koje ste mogli da skenirate i prikačite na Vašu poruku). Pretpostavljm da ste još 2003. godine nosili nalaze neurohirurgu radi mišljenja (te da Vam je objasnio da je operacijom moguće ukloniti pritisak diskalne mase na nervene korenove), ali vi to niste naveli u Vašem pismu. Moj Vam je savet da ako uopšte prihvatate operaciju kao opciju Vašeg lečenja, poneste snimke, i drugu med. dokumtaciju relevatnu za Vaše opšte zdravstveno stanje i javite se neurohirurgu radi predloga lečenja.