Poštovani dr.
    Opet ja ja sam prije dvije godine imala tešku diskus herniju između dva pršljena c4-c5 naime disk je bio sav satran i doktori su mi odstranili taj disk čak su mi donijeli i ampulu u kojoj se nalazio sadržaj tih komadića diska međutim nisu mi ništa stavili umijesto tog diska i sad mi dr. Kaže poslije onog nalaza koji sam Vam poslala da može da me operiše da stavi neke umatke ne znam kako da se izrazim ali kaže da je operacija puno rizična i da dobro razmislim dali ću da operišem ali niko mi ne govori kakav je rizik i u kojem ću stanju biti ako ne operišem jer ja već sad osijećam jake poteškoće noge i ruke jako bole i otiču i trne vrat i glava stvarno nepodnošljivi bolovi i prečesto imam jake vrtoglavice i ramena i plećke obe me toliko bole danekad imam osijećaj da će mi se rastaviti glava od vrata i toliko toga daviš neznam ni obijasniti pa Vas poštovani dr. Molim da mi kažete šta može da mi bude ako neoperišem i koji je rizik od operacije i savijet šta da radim stvarno sam očajna jer u Bihaću i Sarajevu doktori mi neće da kažu u Sarajevu sam bila jučer i dr. mi tako brzo pregledao nalaze i brzo mi obijasnio da nisam ni pola shvatila a u bihaću neće ama baš ništa tako da Vas molim da mi što prije odgovorite jer pod tolikim sam pritiskom da imam osijećaj da nemogu dalje pomozite molim vas unaprijed hvala puno i veliki pozdrav od sanele iz bihaća
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 07. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Kada se odstrani diskus, obicno se na taj način dovede do toga da prestane pritisak na neke nervne korenove (prestanu bolovi u rukama, ili trenjenje) ili na samu kičmenu moždinu (poprave se tegobe vezane za noge ili funkcije sfinktera) ali nadalje postoji rizik od kolateralne degeneracije susednih interevertbaralnih diskova. Recimo nakon vađenja c5/c6 diska u narednom vremenu dolazi do propadanja diskova c4/c5 i c6/c7. Verovatnoća ovakovog razvoja situacije je 25% u narednih desetak godina. Zato je, između ostalog, dobro ugrađivati veštačke diskove. Ipak, to se obično praktikuje u primarnom aktu, prilikom vađenja diskusa. Prilikom ugradnje diskusa se sem drugih stvari vodi računa i o starosti bolesnika (češće se ugrađuju mlađim bolesnicima). Rizici prilkom ugradnje, prilikom rada rutiniranih hirurga nisu značajno veći nego li prilikom prostog vađenja vratnog diskusa.
      Pozdrav.