Poštovani,
    1. - povodom pitanja koje sam već postavila prošle nedelje a za koje ste mi odgovorili da nije precizno postavljeno (*poštovani, da li je na neurohiruškom institutu KC Beograd instaliran aparat koji pomaže lekarima pri operaciji tumora na mozgu, i ako jeste, kada? Hvala unapred.*) jednom prilikom sam na Radio Televizije Srbije videla reportažu o aparatu koji je stigao na klinički centar Srbije za dijagnostikovanje i otklanjanje tumora na mozgu - bila je i demonstracija operacije. Naime, 2007. godine mi je dijagnostikovan benigni tumor na mozgu ( meningiom) koji se nalazi na samom moždanom stubu - izvinjavam se ako se nisam lepo izrazila, i koji je za sad nemoguće u celosti odstraniti zbog položaja na kome se nalazi. Jedan deo mi je odstranjen ali je tumor ponovo počeo da raste. Sada me interesuje da li na kliničkom centru na institutu za neurohirurgiju postoji napred navedeni aparat - zaista ne znam koji je naziv aparata. 2. - htela bih da pitam da li makrobiotički način ishrane može da pomogne u lečenju moje bolesti.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 07. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Pretpostavljam da ste na televiziji videli puštanje u rad najnovijeg mikroskopa koji je otprilike 2006 ili 2007 dobio i institut za neurohirugiju KC Srbije. Radi se o najmodernijem i vrlo skupom sredstvu za neurohirurški rad koje imaju (doduše u tehnički nešto slabijoj varijanti i KC Niš, Kragujevac i Novi Sad). Ono što institut u BG ima a drugi centri nemaju je aparat cusa, prosto rečeno aparat koji pomoću ultrazvuka razbija tumor nakon čega dolazi i do njegovog ukljanjanja, koristi se za teško pristupačne tumore, često za benigne (nešto slično kao u Vašem slučaju). Ono što je pominjano u komentarima na Vaše pismo a implicirano kao gama nož ili gama knife, ne postoji u Srbiji, najbliži aparat je u Zagrebu, a da li je metoda pogodna za rešavanje Vašeg slučaja, može pretpostaviti Vaš ordinirajući neurohirurg, a definitivno reći neko od pozvanih neuroradiologa u Zagrebu, ili nekom drugom centru koji raspolaže gama nožem.  Ako ste pak mislili na metodu Sterotaksije, aparat za sterotaksiju kojim raspolaže institut, je već duže vreme u upotrebi ali nisam siguran da je to aparat za koji se interesujete. Obzirom da radim na klinici za neurohirurgiju u Nišu, predlažem da se ipak raspitate kod nekokog od kolega sa Beogradskog instituta. Makrobiotika verovatno neće izlečiti Vašu bolest, ali može pomoći da se osećate svežije i zdravije te da prevenirate razvoj nekih drugih bolesti.
      Pozdrav.