Poštovana,
    Otac mi je operisao melanom levog oka gde su nalazi uredni, pre 5 mes. Pre 7 god. Ostranjeno mu je deo desnog plućnog krila zbog karcinoma, i od tada nema promena u plućima. Moje pitanje se odnosi na bol koji se javlja a desne strane na mestima gde je inervacija pl. Brachialisa. Bolovi su jaki... Uglavnom noću... Ili kada se nalazi u ležećem položaju. Skorašnja krvna slika je dosta dobra ali ono što je povišeno su se=64, leukociti=13*10/l. Neutrofili, trombociti=476*10. Na rengenskom snimku nema promena na kičmenom stubu osim blagog okoštavanja. Međutim a desne strane parietalne kosti po rengenskom snimku ima neku manju transparenciju, ukazuju na pauchinijeve granulomatoze, a ne isključuje se dif. dg osteolitičkih promena. Molim Vas da mi odgovorite nešto o bolu u polju inervacije plexusa brachialisa.
    Hvala.

    Odgovoreno: 06. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Vaše glavno pitanje se odnosi na bol u predelu plex brachialisa (inače nervni elementi ovog spleta inervišu celu ruku), a ipak niste naveli kada se bol javio i kakve su mu vremenske instance od gore navednih operacija. Pretpostavljam da je Vašem ocu nakon operacije pluća, rađena i postoperativna, zračna (onkološka terapija) jedna od opisanih povreda plexus brahijalisa je i radiaciona povreda ovog nervnog spleta. Ona se može javiti od 4 meseca pa do 20 godina nakon zračne terapije. Najčešći simptom ovakve lezije je bol, ali se mogu javiti i neurološki ispadi (njih ne pominjete u svom pitanju). Terapija ove lezije može se kretati od konzervativne (analgetici, kortikoterpija, vitamini B grupe) do hirurške (kod koje opet treba uzeti u obzir efikasnost napred navedenog, godine bolesnika i postojanje pridruženih ili osnovih bolesti).
      Pozdrav.