Poštovani,
    Moja mama ima 53 godine i osetila je bol u desnom delu glave ka vratu, a i vid joj se znatno pogoršao. Po savetu lekara moja mama je uradila magnetnu rezonancu glave, pregled moždanih struktura. Nalaz je sledeći: sulkusi na konveksitetu su prošireni. Veći jasno ograničeni tumefakt vidi se u desnom mesencephalonu sa propagacijom desno temporalno pored III moždane komore koju disketno kompromituje. Ostali komorni sistem je proširen i normalnog je položaja. Ostali kortiko-medularni kontekst je u granicama normale. Infratentorijalno se vide cerebralne reduktivne promene. Oba mastoida su normalno pneumatizovana. Oba meatus-a acustikus-a internus-a i meatus-a acustikus-a externusa su normalnih dimenzija. Regija kraniocervikalnog prelaza je u granicama normale. Sinustis maxilariis. Lat. Sin. Et sinusitis ethmoidalis bill. Subakuta. Upućena je na klinički centar u Beogradu. Za sada su joj samo dali terapiju koja se sastoji od Dexasona (2x1) i Ranisana. Puštena je na kućno lečenje i rekli da se javi opet za tri meseca. Zanima me da li je reč o tumoru? Da li to može da se otkloni terapijom ili je neophodna hiruška intervencija? I da li je period od tri meseca dugačak za ponovno javljanje (jel može da taj tumefakt mnogo naraste za taj period)?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 04. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Prema opisu Vaša majka ima tumor duboke lokacije koji je verovatno suviše rizičan za operativno lečenje, pa su se lekari odlučili da putem ponovljenih snimanja prate njegov biološki potencijal (tj. njegovu sposobnost rasta u određenom vremenskom periodu). Tri meseca je obično predloženi vremenski period, a u slučaju ranijeg pogoršanja bolesnice, uvek se možete javiti lekaru i pre tog vremenskog perioda. Alernativa (u slučaju inoperabilnosti) ili nastavak hirurškom lečenju je onkološko lečenje.
      Pozdrav.