Poštovani,
    Mr pregled glave: veliki broj cistolikih promena u beloj moždanoj masi koje najviše odgovaraju proširenim perivaskularnim prostorima. Ddg: dolaze u obzir proste neuroglijalne ciste ili cisticerkoza u vezikularnoj fazi. Mala arahnoidna cista temporopolarno bazalno desno. Varijanta Willisovog šestougla. Radi se o mom sinu, 25 god., a javio se radi slabljenja vida i diplopije, koju ima oko 11 god, ali je sad primetio kada više uči ili gleda televiziju diplopija je jača. Trebao je da nosi naočare, što nije ispoštovao. Izveštaj oftamologa: vod; 1.0 vos: 0.5 tod: 14, tos; 12mhgfou: b.o. pri pregledu u desno desno oko zaostaje desno i dole. Molim Vas objasnite mi o čemu se radi? Bio je u kontaktu sa psom? Majka.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 04. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Potrebno je uraditi - elisa test, serološku probu na cisticerkozu. Ako je nalaz pozitivan javiti se infektologu, poželjno onom koji se duže bavi neuroinfekcijama, radi lečenja. Parenhimatozna forma cistocerkusa se ne operiše, naročito ako je veliki broj promena. Diplopiju ne bih nuzno povezivao sa nalazom na mru, mogući uzrok može biti strabizam, koji se tipično pojačava kod naprezanja očnih mišića. Arahnoidalna cista malih dimenzija temporopolarno najčešće nije od kliničkog značaja, i ne leči se, i predstavlja urođenu anomaliju.
      Pozdrav.

Komentari na pitanje: #32795

    • Postovanje! Molim Vas za misljenje u vezi nalaza MR. U pitanju je dete od 13god Hvala!