Poštovani doktore,
    imam 39 godina, od 20 aprila ove godine imam diskus herniju vrata između c4 i c5 koja ide prema levo i prema kičmenoj moždini ali je ne pritiska kada sam u ravnom položaju (stav ili položaj mirno) međutim kada spustim glavu ili podignem trne mi desna noga i desna ruka. Ponekada imam utrnulost i sa leve strane (noga i ruka). Imam i vrtoglavice više kao ošamućenost. Nosim šancovu kragnu od 1. maja. Neurohirurg mi je rekao da idem na terapije vežbam, plivam i čekam, da za oporavak iz takvog stanja treba mnogo vremena možda i godinu, dve pa čak i tri. Tek onda, kaže on, ako nema poboljšanja, ili ima pogoršanja razmatra se da li treba hiruška intervencija. Kaže svaka operacija je rizik i on za sada neće da razmišlja o tome. Ja od 1. maja idem na terapije i vežbam od 1. juna ali nema nekog značajnog pomaka, samo kad sam u kragni i ležim onda nemam velike tegobe. Šta vi mislite o tome, o operaciji? Interesuje me još da li zaista može da mi bude bolje tj. da mi bude sasvim dobro ako nastavim terapije i vežbe?
    Hvala pono, pozdrav, Tatjana.

    Odgovoreno: 19. 06. 2009.
    • Poštovani,
      indikacije za operaciju dh, su: prisutnost kliničke slike koja  ne prolazi na fizikalni tretman, ili konzervativno lečenje (naročito ako se ispoljava slabost na rukama ili nogama), zatim na mru nađena jasna dh, pozitivni nalazi elektrofizioloških ispitivanja (emng, sep). Ovome se može dodati i rešenost bolesnika da sa lečenjem ne okleva, već da odlučno krene u eliminaciju uzroka kompresije, tj. operaciju. Ipak, iako vi ispunjavate većinu ovih uslova, vaš neurohirurg predlaže defanzivnu taktiku, verovatno na osnovu nekih nalaza, kliničkih ili parakliničkih, ili možda i vaše motivacije za operativnim lečenjem. Naravno da je operacija rizična, ali se ona rutinski izvodi na našim klinikama, mikrohirurški, već duže vreme. Možda je dobra ideja da razgovarate sa vašim fizijatrom, i da ga otvoreno pitate za uobičajne vremenske rokove tokom kojih dođe ili ne dođe do poboljšanja u ovakvim slučajevima. Ipak oni (fizijatri) definitvno to bolje znaju nego mi (neurohirurzi). Lično mislim da su dve ili tri godine preduge za nošenje vratne kragne, ograničenu sposobnost rada i svakodnevnog življenja, ako postoji objektivna mogućnost da se operacijom stanje popravi.