Poštovani,
    moj brat (23 god) je imao saobraćajnu nesreću pre tri dana tačnije u nedelju 31 maja. Konstatovana je kontuzija glave i pluća sa teškim nagnječenjem mozga. U komi je (glazgo koma skor 5), imao je unutrašnje krvarenje glave pa je zaustavljeno. Lekari sumnjaju na moždano stablo, ali on ima reakcije na poziv, zenice su mu ukočene (čas su raširene, čas su skupljene). Lekari su sve vreme govorili da je stanje stabilno. Danas 03 juna mu je prikačen senzor za praćenje i doziranje terapije. Rečeno mi je da ako ne prihvati terapiju biće operisan sutra eventualno prekosutra. Interesuje me kakva je procedura lečenja kod ovakvih slučajeva i da li je odmah morao biti operisan?
    Unapred zahvaljujem!

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      nagnječenja mozga obično zahtevaju konzervativno lečenje, kakvo je vaš brat dobio (antiedematozna terpija, mehanička ventilacija itd). Ponekada dolazi do slivanja žarista kontuzije mozga (tzv. Palping), koji počinje da se ponaša ekspanzivno i onda se indikuje i radi operacija, radi ukljanjanja te mase. Za ovakav razvoj nalaza je obično potrebno 3 do 6 dana. Verovatno da kolege na osnovu preduzete dijagnostike očekuju takav razvoj situacije pa vam zato i najavaljuju mogućnost operacije.