Dobro veče.
    Moj drug je 1. maja imao nezgodu sa pištoljem, povređena mu je glava. Primljen je u urgentni centar u dubokoj komi i operisan je. Doktori nisu davali nikakve šanse za njegovo izlečenje. On je i dalje u komi ali blažoj, nije uopšte više pod sedativima, čekaju na neki način da se probudi. Brine me to što ima acineto bakteriju koja mislim da mu otežava oporavak. On ponekad ima komunikaciju sa okolinom, reaguje na komande ali ne uvek. Ja bih vas zamolila ako možete da mi date malo više informacija o toj bakteriji i da li vi mislite da se čuda dešavaju i da moj drug može da se oporavi.
    Hvala vam puno

    Odgovoreno: 01. 06. 2009.
    • Poštovani,
      realno, radi prognoze izlečenja (što rodbina obično očekuje od lekara), potrebno je mnogo više preciznijih podataka od onoga što ste vi naveli u poruci. Bitno je znati koje strukure mozga su povređene, da li je stanje svesti zaista koma ili neko blaže stanje (subkoma, apalija), i ima li još nekih pridruženih povreda ili komplikacija tokom prethodnog lečenja. Infekcija bakterijom koju ste naveli može da pogodi različite delove tela, (najčešće se izoluje sa brisa sa kanile, tj. pogađa respirotorni sisitem) ali uz odgovrajucu negu i primenu antibiotika i ona može da se sanira. Pozitivna stvar u vezi svega je što se (verovatno) radi o mlađem čoveku (mlađi mozak se lakše oporavlja od starijih), negativna što je prošlo već mesec dana a (kako vi kažete) bolesnik je još uvek u komi. Ipak, naravno da se čuda dešavaju, i da ne treba gubiti nadu.