Poštovani,
    moja svekrva ima 65 godina i sa dijagnozom, posle ct glave i eeg, normotenzivni hidrocefalus, je poslata na neurohirurgiju. Takođe je urađena i mr kičme, gde su konstatovane degenerativne promene ls kičme. Neurohirurg je predlozio banjsko lečenje i kontrolu kod nadležnog neurologa i ortopeda. Molim vas da mi pojasnite o čemu se radi, jer je u samom nalazu, neurohirurg konstatovao i da nema znakova triasa norm. hidrocefalusa.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 26. 05. 2009.
    • Poštovani,
      trijas normotenzivnog hidrocefalusa je 1. bradipsihija (usporenost misanog toka) 2. Parapareza (slabost donjih ekstremiteta) 3. Inkontinecija mokrenja (nemogućnost kontrole mokrenja) ako vaša svekrva nema ove znake onada i nema trijasa, i taj hidrocefalus je kompenzovan, tj. klinički se ne ispoljava. Ovo moze biti posledica atrofije mozga (tzv. Hidrcephalus ex vacuo), i podleže lečenju neurologa. Što se tiče mra kičme, obično u slučaju moguće operacije, pregled bolesnika obavlja neurohirurg, ali u nekim centrima i ortopedi se bave ovom problematikom. Konzervativno lečenje bolesti kičme je u domenu fizijatra, neurologa ili (retko) reumatologa