Poštovani doktore,
    prošlo je tačno godinu dana od operacije neurinoma na išiadikusu natkolenice. Oporavak od operacije je tekao dobro 9 meseci a onda je krenuo naglo loše i iz nedelje u nedelju uočavam sve veću površinu stopala sa manjom osetljivošću i smanjenje mišića na stopalu koje tibial kontroliše. Emg je sada pokazao funkcionalnost nerva tibiala 25% . Na mr se ne vidi da li je recidiv ili problem sa ožiljkom (mereno 2 puta u zadnja 2 meseca) . U svakom slučaju klinička slika mi je gora nego pre operacije. Da li da čekam i pratim dalja dešavanja i krenem opet na fizikalnu ili da idem na sanaciju ožiljka, odnosno zamenu nerva tibial na išiadikusu. Koliko su te operacije uspešne.
    Hvala

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovani,
      potrebno je da se sa nalazima javite operatoru, ne treba čekati ako je stanje sve gore. Mikrohirurško rešavanje neurinoma, odstranjenjem istog ili tzv. graftovanjem delom drugog nerva je rutinska operacija na perifernom nervnom sistemu, ali njen uspeh zavisi od više faktora (inicijalno stanje nerva, vreme koje je proteklo od pojave simptomatologije, povreda okolnih strukura, ako se radilo o traumi, hirurška tehnika, itd). Ako se radi o ožiljku, takođe se praktikuje njegovo hirurško odstranjenje. Sve u svemu, i u najbolje izvedenim operacijama ne postiže se provodljivost nerva veća od 70 do 80% od normalne.