Poštovani,
    Pre 13 god. Operisala sam glavu na kliničkom centru kod prof. Doktora Ribarića. Navodno pronađen mi je tumefakt na levom delu mozga, koji mi stvara kratkotrajne prekide svesti u vidu blažeg oblika epy. Od tada pijem tegretol (400mg) i to 2 x 1,5 na dan, a od pre par god. Uveli su mi i topamax (50 mg). Molila bih Vas da mi objasnite, kakvo dejstvo imaju ove tablete i posle toliko godina.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 18. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Tablete koje pijete koriste za to da spreče pojavu epi napada (krize svesti). One se ordiniraju i njihova doza se prilagođava na osnovu urađenih dijagnostičkih procedura (eeg pregledi mozga), koje mogu prikazati epileptogenu spremnost određenih delova mozga. Obzirom da ste operisani pre 13 godina od tumora mozga (tumefakt nije isto što i tumor), vjerojatno se radi o dobroćudnom tumoru, a njihove uopštene karakteristike bi bile da često izazivaju epi napade. Vađenje tumora ne znači uvek i prekid neuropatoloških el. Salvi impulsa, pa je epi fenomen moguć i posle operacije (Vaš slučaj). Dakle, sve zavisi od EEG nalaza (obično se rade svaka 3 meseca) i Vaših kliničkih simptoma, koliko će te još dugo da pijete te tablete.
      Pozdrav.