Postovani imam bebu koja ce u aprilu da napuni godinu a ja na posao trebam da se vrati prvog aprila, recite mi da li imam ikakvo pravo na koriscenje godisnjeg odmora. Sa posla sam odsutna od 10 septembra 2008 posto su mi pratili tj. Vrsili nadzor na tok cele trudnoce ginekolozi i komisija genetskog svetovalista instituta za majku i dete-odrzavala trudnocu pa nadovezala porodiljsko (prvu bebu sam izgubila-patau sindrom, kasno odkriven pa trudoca zavrsena u 31 nedelji 2006godine) . Da li da se mogu nadati nekom godisnjem i dajte mi savet kako jos mogu da produzim bolovanje jer bebu nemam kom da ostavim na cuvanje a za jaslice se dosta dugo ceka. Za deset godina koliko imam radnog staza ovo je moje prvo odsustvo sa posla, pre bolovanje nikad koristila nisam a sa prvom trudnocom odsutna sam bila samo 4meseca sa posla.

    Odgovoreno: 26. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Imate pravo na godišnji odmor kako za 2010 godinu tako i za prethodnu godinu ukoliko ga niste iskoristili. Ukoliko ima indikacija možete ići i na varijantu produženog porodiljskog bolovanja, bolovanja za dete (naravno uz prethodnu konsultaciju i mišljenje pedijatra koji procenjuje da li ima indikacija za takvu vrstu bolovanja) a možete otvoriti i bolovanje za sebe (do 30 dana po nalogu vašeg izabranog lekara a posle po nalogu lekarske komisije)