Pitanje je iz oblasti medicine rada. Radim vec 15 god kao postar, od toga sam 12 god proveo radeci na mopedu i zimi i leti. Stekao sam mnoge hronicne bolesti kao posledicu voznje motora kao sto je hronicni rinofaringitis, hronicni bronhitis, obostrano slepljene plucne maramice kao posledica cestih upala, hronicnu upalu prostate zbog sedenja na ladnom sedistu, reuumu u levom kolenu sa cestim bolovima, a desno sam povredjivo mehanicki (distorzija) isto sa motorom pa je i ono osetljivo na hladnocu. Za sve imam medicinsku dokumentaciju. Zadnje dve godine sam nosio postu po gradskom reonu gde sam isao peske i u tom periodu nisam imao zdavsvene probleme. Problem je kad me povremeno stave da nosim postu na motoru a ja nisam sposoban jer mi odma pocnu problemi. Predpostavljeni mi kazu da izvadim lekarsku potvrdu ali ja neznam kako, da bi mogao da opravdam da nisam vise sposoban za voznju mopeda. Hvala.

    Odgovoreno: 09. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Potrebno je da se javite službi medicine rada koja izdaje lekarska uverenja za vozače motornih vozila. Morate tražiti lekarsko uverenje za vozača profesionalca a kategorije, pregledaće vas oftalmolog, neuropsihijatar, psiholog i nadležni lekar predsednik komisije (specijalista medicine rada) . Ukoliko komisija utvrdi da u skladu sa pravilnikom niste sposobni za bezbedno upravljanje motornim vozilom izdaće vam lekarsko uverenje o takvoj nesposobnosti. Ukoliko komisija donese takvo mišljenje morate znati da o tome nezavisno od vas, obaveštava nadležni organ mupa koji će vam oduzeti vozačku dozvolu za upravljanje mopedom. To je jedini način da dokažete da niste sposobni. Na ovaj pregled možete otići samoinicijativno u kom slučaju sami plaćate troškove lekarskog uverenja. Može vas poslati i vaša ustanova u kojoj radite. Napominjem da je u skladu sa zakonom vaša ustanova u obavezi da vas šalje na preventivni lekarski pregled svake godine pošto vaše radno mesto spada u kategoriju radnih mesta sa povećanim rizikom i da za vožnju mopeda treba da posedujete vozačku dozvolu profesionalca a kategorije. Kada vas pošalje ustanova u kojoj radite troškovi pregleda su na njihov račun.