Mom suprugu (1953.) , zaposlenom na ro dijagnostici, na zadnjem periodicnom lekarskom pregledu, utvrdjeno je da postoje patoloska stanja, dg expositio radiationis e ionisatione (w 88) . Ekspertiza u delu - izvestaj o ispitivanju genetickog materijala glasi: kariotip 46, xy, broj analiziranih celija 180, ucestalost hromozomskih aberacija: prstenasti hromozomi 1. Acentricni fragmenti 1. Hromozomski prekidi 2 hromatidna prekida (aq, ap) u 2 celije. Zakljucak: povecana ucestalost hromozomskih aberacija, detektovane su 3 aberantne celije: u i je nadjen jedan ring hromozom i acentricni fragment, a u ii i iii po jedan hromatidni prekid (aq i ap) . Ostali rezultati su u granicama referentnih fizioloskih vrednosti. Biodozimetrijski test pozitivan. Molim vas za tumacenje ovog izvestaja, odnosno sta to prakticno znaci, kakve jesu i kakve mogu biti posledice. Da li se i na koji nacin moze sadasnje stanje popraviti? S postovanjem, unapred zahvaljujem.

    Odgovoreno: 28. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Očigledno je da postoje jasni znaci delovanja jonizujućeg zračenja na zdravstveno stanje vašeg supruga. Najbolje je u dogovoru sa poslodavcem da on bude pošteđen delovanja jonizujućeg zračenja na radnom mestu tako što će raditi neke druge poslove van zone jonizujućeg zračenja (pr. Rad na ultrazvučnom aparatu, administrativni poslovi, rad na drugom odeljenju i sl) . Ukoliko nastavi da radi u zoni zračenja neophodno je da koristi sva predviđena lična zaštitna sredstva i da se prostorija u kojoj radi stalno provetava. Potrebno je i obaviti merenje jonizujućeg zračenja u radnoj sredini i proveriti ispravnost aparata na kome radi. Uz to se savetuje pravilna ishrana (adekvatan unos proteina, vitamina i minerala) , odmor.