Postovani profesore, molim da mi odgovorite, dali sa dg: sarkoidoza i st mogu da ostvarim skraceno radno vreme ili prevremenu penziju? Radim u zracnoj zoni kao zdravstveni radnik 20 god. , a imam 40 starosti. Od vise strucnjaka mi nije bila preporucena bilo kakva th kortikosteroidima i sl vec su bile samo kontrole pluca, ca u krvi i urinu kao ace. Koje su bile u gran. Normale. Hvala unapred!!!

    Odgovoreno: 09. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Skraćeno radno vreme kao opcija više ne postoji po sada važećem zakonu o penzionom i invalidskom osiguranju. Bez detaljnog kliničkog pregleda i uvida u kompletno zdravstveno stanje ne mogu sa sigurnošću tvrditi da li postoji mogućnost da dobijete status invalidskog penzionera. To zavisi dobrim delom i od stanja funkcije pluća. Imajući u vidu da jonizujuće zračenje može uticati na ubrzanje fibroze pluća postoji mogućnost da na predlog vašeg specijaliste medicine rada ili komisije specijalista medicine rada iz zdravstvene ustanove (dom zdravlja ili zavod za medicinu rada) u vašem gradu, budete od strane menadžmenta vaše zdravstvene ustanove oslobođeni rada u zoni jonizujućeg zračenja s tim da obavljate ostale poslove iz vaše struke (rad na ultrazvuku, administrativni poslovi. . . I sl) . O ovim i sličnim pitanjima biće detaljnije reći na seminaru kontinuirane medicinske edukacije, nemenjenog zdravstvenim radnicima svih profila koji organizuje ketedra za medicuinu rada medicinskog fakulteta u nišu 09 i 19 oktobra 2009 godine. Detalje o ovome možete naći nasajtu www. Medfak. Ni. Ac. Rs u delu koji se odnosi na edukaciju.