Mija 2,5 god cerka je vec dva puta u roku od 6 meseci vodila bitku sa upalom pljuvacne zlezde.Poslednji put u maju ove godine smo lezali na Institutu za majku i dete gde su joj uradjene sledece analize:CRP 23.4 mg/l,Hgb 119, Er 5.07,Le 35,4(Ne 81,6% Tro 9,81%),tro 315.Hemokultura i bris zdrela sterilni. ORL:tonsillopharyngitis acuta. ultrazvucni pregled vrata:desna parotidna zlezda je edematozna,hipoehogena.Ispod desnog angulusa mandibule uocava se reaktivni limfni cvor 25x10 mm,normalne strukture.Stitasta zlezda je uobicajenog izgleda.Ostale strukture vrata u granicama normale. U bolnici je primala venski terapije ceftriakson i kloksacilin a kod kuce je jos 5 dana pila sirup Pancef. Nadam se da cete mi odgovoriti,veoma smo zabrinuti,jer neznamo razlog te upale i da li je to opasno?Imali to nekakve veze sa krajnicima,posto su nam rekli da postoji sansa da to prestane kad u oktobru cim napuni 3 god operisemo karjnike? Molimo vas za pomoc.Unapred zahvalna Jovana

    Odgovoreno: 31. 07. 2008.
    • Postovana!

      U najvecem broju slucajeva ( do 90%), uzrok infekcije parotidne zlezde, je retrogradna infekcija iz usne duplje, kada mikroorganizmi iz usne duplje putem izvodnog kanala pljuvacne zlezde, udju u parenhim iste, i samim tim nastaje infekcija. Stoga, u tim slucajevima nephodno je ukloniti infekciju usne duplje, a samim tim i tonzila, koje su u decijem uzrastu najcesci uzrocnik.