Poštovanje, želeo bih da vas zamolim za mišljenje i savet u vezi problema moje majke. Od kad je pre godinu dana izvadila zub (sedmicu), javljaju se oštri bolovi na toj desnoj strani vilice. U početku su bili kraći i blaži i trajali dan-dva, sa dosta mirnih perioda ali u poslednjih mesec dana se drastično pogoršalo, bolovi su svakodnevni, veoma jaki i javljaju se ceo dan u čestim intervalima. Bili smo više puta na maksilofacijalnoj i oralnoj hirurgiji KCS, gde je rečeno da su to neuralgični bolovi, da je problem u temporomandibularnom zglobu i da prvo treba da uradi protezu u gornjoj vilici. Za bolove su joj dali karbapin od koga joj nije ništa bolje, čak joj se javljaju i glavobolje, mučnina i vrtoglavica. Išli smo i kod neurologa, koji je ustanovio osetljivost V2,V3 Valleixove tačke desno kao i temporomandibularnog zgloba sa iste strane (Neuralgia N, V2,V3 lat dex G50,0), prepisao lioresal i razne vitamine (B,E, kalcijum itd) i opet nas uputio na masilofacijalne doktore. Kod drugog lekara na maksilofacijlanoj hirurgiji smo čuli da problem može biti u oštećenom nervu trigeminus ali osim lekova protiv bolova je pomenuo i mogućnost blokade tog živca i ponovo nas uputio na oralnu hirurgiju. Tamo nam to niko ne predlaže kao rešenje iako je više nego jasno da lekovi ne pomažu, i da žena ima užasne bolove, zbog kojih jedva da može i da progovori a kamoli da radi protezu. Umesto toga nam predlažu da čak poveća dozu karbapina, da prvo uradi protezu, pa tek posle ako joj ne bude bolje da vide šta dalje. Moje pitanje i molba je šta da činimo jer je ona u vrlo lošem stanju. Izgubili puno vremena a nikakvog poboljšanja nema, ubeđeni smo da je problem sa trigeminus nervom, ali više ne znamo kome da se obatimo jer bolovi nikako ne prestaju. Molim vas pomozite!

    Odgovoreno: 10. 06. 2008.
    • Postovani!

      Ocigledno je da Vasa majka ime Neuralgiju trigeminalnog nerva. Na osnovu Vaseg pitanja nemogu da zakljucim o kakvoj se Neuralgiji radi, no iz pitanja vidim da ste iz Beograda, stoga Vam savetujem da se javite Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju Stomatoloskog fakulteta, ili VMA, gtde ce preduzeti adekvatne procedure kako bi poboljsali simptomatologiju Vase majke.