Moje ime je Ljiljana,imam 22 godine.U novembru 2007. sam primetila uvecanu limfnu zlezdu,podvilicno sa desne strane.Nisam panicila prvih nedelju dana iako sam je primetila iznenadno.Prvo sto sam uradila jeste vadjenje krvi i urina,ali uredno.I Leukocitarna formula takodje,kao i bris grla.Lekari su mi samo prepisivali antibiotike i lek za otok ali zlezda se nije povlacila.Odlucila sam krenuti na VMA,stim sto sam nedelju dana pre bila kod privatnika na UZ i koji je hteo i konsultacije hematologa i infektologa.Pomislili smo odmah na TOXOP.jer sam imala macku ali,Hvala Bogu,ne.Doktor sa odeljenja za maksilofacijalnu i oralnu hirurgiju je zeleo ponovno UZ,zatim pregled hematologa i infektologa.RAdila sam UZ limfne zlezde kao i abdomena,utvrdjena je velicini,oprostite mislim da je 3-3mm,nisu mi pri ruci nalazi i par zlezdica,a jos sto je utvrdila jeste malo uvecanje jetre mada se nije osvrtala na to i napisala svoju dijagnozu.Hematolog je utvrdio isto,kao i infektolog ali su hteli da uradim ponovo nalaze krvi i dali mi uput:KKS,SE,biohemijski nalazi,ELISA na Tularemiju ,Toxikop.HIV,Adeno i EBV.SE-2,Gvozdje 7 i hemoglobin na granici,lipho malo iznad granice i jos dva parametra ali stvarno da ne lupam napamet,HIV neg,Tularemija neg,Adeno neg,EBV poz IgG-400,IgM neg.Doktor je zeleo da uradim i rendgen srca i pluca i sa ostalim rezultatima dodjem.Ti nalazi su radjeni prvog maja,a 15 dana kasnije su bili gotovi.U medjuvremenu,nakon toga sto je doktor rekao da jos treba da uradim rendgen,utvrim da sam u drugom stanju i da ne smem raditi rengen srca i pluca.Odmah sam zakazala ginekoloski pregled,nakon kojeg sam otisla do doktora ali nije bio na odeljenju vec u operacionoj sali.Ulazim u sedmu nedelju trudnoce a za dva dana idem na drugi ginek.pregled.Nisam radila pretrage krvi jos uvek dok Ginekolog ne kaze.Da li trebam brinuti?Dl li mislite da se zlezda nece povaciti a da je potrebno pracenje i da li je moguce da sam prelezala Mononukleozu a nisam imala sve simptome sem malaksalosti,male T-37 i slabog apetita,mozda zato sto je imunitet bio solidan?Doktor je predlagao i operaciju.... Ono sto je zanimljivo je da sam Vam prvi put pisala pre nekih 15-20 dana i da sam Vam tada konkretno postavila pitanje samo vezano za limfnu zlezdu,a sada vec kada sam u drugom stanju,malo poduze pitanje iz dve oblasti:Maksilofacijalne hirurgije i Ginekologije :-) ,nemojte zameriti Mlada i srecna mama

    Odgovoreno: 10. 06. 2008.
    • Postovana!

      Iz Vaseg pitanja moze se zakljucviti da su Vasi uvecani limfni cvorovi posledica viremije koju ste imali, jer u vasim nalazima stoji da ste poz. Ebv u IgG-u, sto  govori u prilog skorasnjopj virusnoj infekciji. Sto se tice Vase trudnoce, moracete se konsultovati sa Vasim ginekologom, koji ce uraditi Eho i neophodne analize, no ja sam ubedjen da ce to biti sve kako treba. No, sto se tice toga konsultovacete ginekologa. Mogu Vam savetovati polivitaminsku ishranu sa sto vise tecnosti, i za 15 dana uradite ponovo lab. nalaze krvi.