Moja majka koja ima 60 godina je operisana 2005 god u podgorici-sve sam vam vec rekao i pri samom pomenu-podgorice od planocelularnog karcinoma grla kada joj je uradjena supraglotisna laringektomija zbog ph vrifikovanog planocelularnog karcinoma. Nije spovedena post operativna radio terapija jer je doktor koji je operisao rekao da nema potrebe. Nikada za ovih 5 godina iako je redovno isla na kontrole nije uradjen skener ili mag. Rezonanca, cak ni tum. Markeri sve sa izgovorom od strane doktora da je sve uredu pocetkom ove godine doslo je do uvecanja limfnih cvorova na desnoj strani. Majka je puna dva meseca lezala u klinickom centru crnje gore gde su je lecili sa antibioticima. Tek po uzetom drugom isecku dosli su do zakljucka nakon biopsije da je u pitanju planocelularni karcinom g2, ng2 i istu su poslali u klinicki centar srbije na dalje lecenje. Gore su uradjeni kompletni pregledi, skener, magnetna itd medjutim nije bilo hirurske intervencije jer se doslo do zakljucka da postoje znaci infiltracije desnog zida hipofarinksa sa propagacijom u retrofaringealni prostor kao i angazovanjem perivertebralnog i karotikojugularnog prostora sa kompresijom unutrasnje jugularne vene i suspektnom infiltracijom pocetnih segmenata unutrasnje i spoljasnje karotidne arterije. Nalaz odgovara tumoru desnog parafaringealnog prostora, hipo i delom orifarinksa. Konzilijum u beogradu je odredio radio terapiju koju treba da sprovede u nadl. Onkoloskom centru u podgorici i na koju vec ceka evo punih mesec dana. Inace majka je u medjuvremenu primila i dve hemioterapije da bi se tumor koji je precnika 5cm smanjio kako bi zracenje bilo uspesnije zahvaljujuci lekarima iz srbije koji su divni a inace rade na onkologiji u klinickom centru crnje gore. Novi ciklus- jos jedna hemio terapija je zakazana za29 april. U medjuvremenu bi trebala da pocne i radio terapia ako dodje na red. Majka je govor skroz izgubila, otezano dise-ima gusenja, slabo moze i da jede. Hteo sam da vas najljubaznije zamolim za vase misljenje i prognozu-unapred vam veliko hvala. Inace mi smo sa kosova i metohije-iz pristine i splet nesretnih okolnosti nas je doveo ovamo, nemora da znaci da se nebi razbolela i gore ali tvrdim i znam da nasi lekari gore ovakve greske nebi sigurno pravili. Jos jednom hvala u napred na razumevanju

    Odgovoreno: 13. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Nazalost, mnogo toga vam nemogu reći bez kliničkog pregleda. Na osnovu onoga što ste mi rekli majka je u terminalnoj fazi bolesti, prognoza zavisi od imuno statusa vaše majke i načina reakcije na hemio i radio terapiju.
      srdačno!
      doc krasić