Poštovani Moja kćerka ima 10 godina i na pregledu kod ortodonta i na osnovu rendgenskog snimka cijele vilice utvrđeno je da ima usku vilicu i da bi mogle izrasti i pravilno se smjestiti gornje trojke ,neophodno je izvaditi zdrave stalne četvorke.Konsultujući i mišljenja drugih stomatologa to smo i uradili prije dva mjeseca.Sada ima lijepo složene jedinice, dvojke i petice trojke koje trebaju popuniti mjesto izvađenih četvorki još uvijek nisu iznikle.Gornja vilica, desni su tvrde , nabubrene ,bijelkaste, ali zub nikako da izbije.Zanima me koliko vremena treba da prođe prije nego što se zbog ovakve situacije zub spusti i zauzme jesto drugih zuba, i da li je kasno za rast tih zuba jer ovdje su mi rekli da ti zubi i rastu u ovom peridu. Ono što me posebno zanima je da li postoji neki način stimulacije izbijanja tih zubi i šta se može uraditi u slučaju da uopšte ne izniknu u dogledno vrijeme iako se oni jasno vide na rendgenskom snimku. Unaprijed zahvaljujem

    Odgovoreno: 22. 05. 2008.
    • Postovana!
      Vreme nicanja gornjih ocnjaka je upravo do 11god starosti, sto znaci da Vasa cerka se nalazi u tpm periodu. Naime, nicanje je proces koji traje jedno izvesno vreme , pa i do godinu dana, tako da su neophodne redovne kontrole vaseg stomatologa. Proces nicanja se moze i konrolisati i ubrzati, ali je za to potrebna hirurska intervencija, i oslobadjanje mesta i fiksiranje ortodontskih bravica za neiznikle ocnjake, koji se potom mogu fiksnim orodontskim aparatom mogu spustiti na odgovarajuce mesto. No, imajuci uvidu godine Vase kcerke, to nije neophodno kod nje ako je polozaj zametaka zuba adekvatan.
      Srdacan pozdrav!