Postovani, ne znam dali je ovo pravo pitanje za vas posto nisam na listi nasao citologiju, ali mislim da mi mozete objasniti. Naime vec par godina napipavam povecane limfne cvorove na vratu, t. J. Ispod vilice i uha. Nisam siguran od kad su tu znam da sam ih napipao slucajno pre 3 godine i od tada sam dosta opterecen njima. Isao sam i kod onkologa i kod maksilofac. I reklu su mu da su reaktivne prirode, jedan je 15 mm a ostali su 7-8 mm ima ih 4-5, ne bole me na dodir, jedino ih nekad osetim kao da me zateze vrat, pa ih osecam da su tu. Pre par dana su mi na vma na zahtev maksofacijalnog dr radili punkciju, doktorka koja je radila punkciju se malo iznenadila kako sam ih uopste i napipao jer su po njoj mali, ali dobro, i posto sam tamo otisao preko neke indirektne veze, receno mi je da nije nista strasno, da su reagovali na neku virozu i da poradim na imunitetu. Kako nisam skoro imao grip ili slicno tek me sad brine na kakvu virozu mogu da reaguju??? Jedino me zanima ako znate da mi kazete, posto sam kao mali sa nekih 15 godina imao jako otece zlezde u tom predelu, verovatno sam imao mononukeozu, dali od tada mogu da ostanu uvecene i da se iz njih vidi da je to bilo zbog viroze? Hvala

    Odgovoreno: 26. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Postoji veliki broj razloga koji mogu da dovedu do uvećanih limfnih čvorova. Nažalost, ne navodite rezultat citologije, predpostavljam da je ok! Iz pitanja nevidim da je rađena rtg dijagnostika, kao i bris nosa i grla. Unajvećem broju slučajeva to su uzroci reaktivnog uvećanja limfnih čvorova. Uradite te dg procedure, pa se javite!
      srdačno!
      doc krasić