Pitanje za doktora krasica: radila sam rentgenski snimak sinusa i ustanovljeno je da imam cistu u sinusu. Uz snimak sam dobila i izvestaj u kojem je pisalo 'mukokela u levom sinusu". Maksilofacijalni hirurg mi je, na osnovu ovog nalaza, rekao da je neophodna operacija jer je rec o cisti koja ce se povecati. Molim vas za misljenje da li je operacija jedino resenje i da li se cista i nakon opracije nece ponovo pojaviti. Unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Mukokele predstavljaju zastojne ciste epitela paranazalnih šupljina, pa i gornjoviličnog sinusa. One su u osnovi benigne formacije, koje imaju tendencu stalnog rasta, koja je različita kod različitih osoba. Te stoga, nije loše ukloniti je, no u zavisnosti od veličine i lokalizacije, manje ciste se mogu i pratiti, ako ne daju nikakvu simptomatologiju. Praćenje se ogleda u periodičnim kliničkim i rtg pregledima. No, kako nemam podatke o vel. I lokalizaciji u vašem slučaju nemogu vam reći šta je adekvatno bez pregleda. No, hirurška intervencija je rutina, a i dobijete hp potvrdu promene.
      srdačno!
      doc krasić